Rozpatrzenie petycji z dnia 25 marca 2023 roku w sprawie przystąpienia do Sojuszu Pokojowego i o potwierdzenie sprzeciwu na połączenie Polski i Ukrainy w jedno państwo
Rozpatrzenie petycji
W dniu 25 marca 2023 roku drogą elektroniczną do Rady Gminy Sośno wpłynęła petycja o przystąpienie do Sojuszu Pokojowego i o potwierdzenie sprzeciwu na połączenie Polski i Ukrainy w jedno państwo. Petycja została przekazana do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Po wnikliwym zapoznaniu się z treścią niniejszej petycji Komisja wnosi o jej nieuwzględnienie.
Komisja wskazuje, że przywołane w petycji zagadnienie nie należy do kompetencji gminy. Zgodnie z art. 7 Konstytucji RP organy administracji publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Jeżeli organ podejmuje działanie w sprawie, co do której przepis prawa wyraźnie lub pośrednio nie wskazuje jego właściwości, działanie takie stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady legalizmu. Niedopuszczalne jest działanie organu władzy publicznej bez podstawy prawnej albo wykraczające poza jej granice. Ponadto, w art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym określony jest katalog zadań gminy, do których należy przede wszystkim zaspakajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Organy gminy nie mają kompetencji w sprawach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa państwa.
Wobec powyższego obecnie obowiązujące przepisy nie upoważniają organów gminy do podejmowania działań zgodnych z treścią otrzymanej petycji.
Rada Gminy Sośno podzielając opinię przedstawioną przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji postanawia o nieuwzględnieniu petycji.
Jednocześnie wskazuje się, że zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o petycjach sposób załatwienia petycji nie może być przedmiotem skargi.