Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Projekt protokołu z obrad LVI sesji Rady Gminy Sośno z dnia 20 kwietnia 2023 roku

Rok:
2023

Strona archiwalna

 

PROJEKT PROTOKOŁU Nr 4/2023
z posiedzenia LVI sesji Rady Gminy Sośno z dnia 20 kwietnia 2023 roku

PORZĄDEK OBRAD

1. Otwarcie obrad.

Przedmiotem sesji były sprawy dotyczące oceny pomocy społecznej, jak również wykonania planu finansowego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie za 2022 rok. W związku z tym swoją obecnością podczas sesji zaszczycili: Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie Hanna Półgęsek oraz Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie Marcin Grubicki. Przewodnicząca Rady Gminy Sośno Krystyna Wąsik otworzyła LVI sesję rady gminy witając władze gminy, skarbnika gminy, sekretarza gminy oraz zaproszonych gości i sołtysów.

2. Stwierdzenie quorum.

Przewodnicząca rady gminy poinformowała, że kworum zostało osiągnięte, przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Sośno. Obecnych było 14 radnych. Przewodnicząca rady gminy stwierdziła prawomocność obrad.

Następnie pani Krystyna Wąsik złożyła wniosek formalny o wprowadzenie do porządku obrad sesji projekt uchwały w sprawie diet i zwrotu kosztów podróży przysługujących radnym. W listopadzie 2022 roku Prokurator Rejonowy w Tucholi wniósł skargę na wspomnianą uchwałę zarzucając radzie gminy naruszenie przepisów poprzez zaniechanie ogłoszenia przedmiotowego aktu prawnego w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Skargę rozpatrzył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uznając ją za zasadną. Wobec tego konieczne było opracowanie nowej uchwały w przedmiotowej sprawie, w której ujęto dopisek mówiący o tym, że uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko–Pomorskiego.

Radni 13 głosami przyjęli wniosek przewodniczącej rady gminy (1 radny wstrzymał się od głosu). Porządek obrad został poszerzony o dodatkowy projekt uchwały.

3. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.

Protokół z obrad sesji, która miała miejsce dnia 30 marca 2023 roku został przyjęty pozytywnie jednogłośnie przez 14 radnych.

4. Informacja z pracy komisji stałych w okresie między sesjami.

W miesiącu kwietniu 2023 roku odbyły się dwa wspólne posiedzenia komisji rady gminy. Dnia 14 kwietnia 2023 roku Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu obradowała wspólnie z Komisją Rewizyjną. Informację z pracy tych komisji przedstawiła radna Maria Pieńkowska. Natomiast z informacją odnośnie pracy Komisji Finansów, Planowania, Budżetu i Spraw Socjalnych, która dnia 17 kwietnia 2023 roku odbyła wspólne posiedzenie z Komisją Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej, zapoznała radna Marta Matuszak. Spotkania wspólnych komisji rady gminy miały miejsce w sali narad Urzędu Gminy Sośno.

5. Informacja o działaniach Wójta Gminy Sośno oraz o realizacji zgłoszonych interpelacji i wniosków podczas posiedzenia poprzedniej sesji, jak również w okresie międzysesyjnym.

Wójt Gminy Sośno Leszek Stroiński omówił zakres podejmowanych przez niego działań w okresie międzysesyjnym oraz o sposobie realizacji interpelacji i zapytań zgłaszanych w okresie międzysesyjnym, jak również o sposobie realizacji wniosków formalnych złożonych podczas posiedzeń komisji Rady Gminy Sośno.
Korzystając z okazji wójt gminy poinformował o X Krajeńskim Rajdzie Rowerowym, który zostanie zorganizowany na terenie gminy Sośno z okazji jej jubileuszu 50–lecia. Rajd rowerowy zaplanowano na dzień 17 czerwca 2023 roku.
Wójt gminy dziękował paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Dziedna za reprezentowanie gminy Sośno podczas Powiatowej Wystawy Stołów Wielkanocnych w Więcborku, które na tę uroczystość przygotowały wyjątkowe dekoracje i potrawy. Włodarz gminy nie szczędził słów pochwały, dziękując KGW z Dziedna za trud, włożone serce i zaangażowanie w przygotowane ekspozycje.

6. Interpelacje i zapytania radnych.

Za pośrednictwem przewodniczącej rady gminy nie złożono do wójta żadnych interpelacji i zapytań.

7. Sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie.

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie Marcin Grubicki przedłożył sprawozdanie z funkcjonowania samorządowego zakładu budżetowego w 2022 roku. Nadmienił, iż podstawowym zadaniem samorządowego zakładu budżetowego jest zapewnienie bieżącego i nieprzerwanego zaspakajania zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej. Dyrektor szczegółowo omówił poszczególne działy, w zakresie których zakład prowadzi swoją działalność, m.in. w przedmiocie: dostarczania wody i ciepła, gospodarki ściekowej i ochrony wód, gospodarki odpadami komunalnymi, transportu (dowóz dzieci do szkoły), działalności usługowej na cmentarzu, usług związanych z utrzymaniem zieleni oraz remontu budynków komunalnych. Poinformował również, iż w roku ubiegłym Rada Gminy Sośno podjęła 7 uchwał dotyczących samorządowego zakładu budżetowego. Pan Marcin Grubicki dziękował wójtowi, sekretarzowi i pani skarbnik za codzienną pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów, z którymi boryka się zakład budżetowy, radnym za przychylność i zrozumienie podczas posiedzeń komisji stałych, a sołtysom za pomoc niesioną wśród mieszkańców na terenie przynależnych im sołectw. Swoje podziękowania skierował także do współpracowników zakładu, jak również do wszystkich osób, którzy swoją pracą angażują się w tworzenie dobrego wizerunku zakładu budżetowego.

Radni nie wnieśli uwag do przedłożonego sprawozdania, jak również nie mieli pytań do dyrektora zakładu budżetowego. Wójt gminy Leszek Stroiński w imieniu władz samorządowych dziękował dyrektorowi i pracownikom ZGK w Sośnie za zaangażowanie w ich codzienną pracę.

8. Ocena zasobów pomocy społecznej.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Hanna Półgęsek przedstawiła informację nt. oceny zasobów pomocy społecznej za 2022 rok w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społeczno–demograficznej. Pani dyrektor zaznaczyła, iż przedmiotowa ocena jest uzupełnieniem sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, przedstawionego na poprzedniej sesji. Poinformowała również, iż ocena zasobów pomocy społecznej obejmuje w szczególności infrastrukturę, kadrę, organizacje pozarządowe i nakłady finansowe na realizację zadań pomocy społecznej bez względu na źródło finansowania i podmiot je realizujący. Ponadto obejmuje osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej, rodzaje problemów, z tytułu których przyznawana jest pomoc, a także ich rozkład ilościowy. W niniejszym opracowaniu wskazane zostały problemy dotyczące polityki mieszkaniowej, demograficznej, oświatowej, ochrony zdrowia czy rynku pracy. Opracowana informacja uwzględnia wszystkie elementy, które obejmują swym zasięgiem szerokie spektrum infrastruktury polityki społecznej gminy Sośno. Dyrektor GOPS–u wspomniała o sytuacji demograficznej naszej gminy, o stopniu bezrobocia, o infrastrukturze społecznej (ilości mieszkań komunalnych i socjalnych), a także o infrastrukturze opieki nad dziećmi. Zadania realizowane przez GOPS w ramach oświaty to m.in. pomoc materialna o charakterze socjalnym, którą udzielono 145 uczniom, a także o charakterze motywacyjnym w postaci stypendiów za wysokie osiągnięcia w nauce. Pani Hanna Półgęsek poinformowała również o stopie bezrobocia na terenie gminy Sośno, która na dzień 31 grudnia 2022 roku wynosiła 14,49 %. Z pomocy społecznej w ubiegłym roku skorzystało 158 rodzin. Pani dyrektor zwróciła uwagę na fakt, iż liczba rodzin wzrosła w przeciwieństwie do liczby osób w rodzinach, która uległa zmniejszeniu. Na realizację zadań Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie w 2022 roku ogółem wydatkowano środki finansowe w wysokości 12 100 966,00 zł.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej dziękowała pracownikowi socjalnemu pani Marzenie Zwierzchowskiej za przygotowanie przedstawionej oceny zasobów pomocy społecznej. Pani Hanna Półgęsek okazała wdzięczność również wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc w realizowaniu zadań gminnego ośrodka pomocy społecznej.

Radni nie wnieśli uwag do przedłożonej informacji, jak również nie mieli pytań do pani dyrektor gminnego ośrodka pomocy społecznej.

9. Podjęcie uchwał w sprawie:

a)  rozpatrzenia wniosku

Projekt uchwały omówił Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Mariusz Kuszewski.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 15 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

b)  zamiany nieruchomości niezabudowanej w Sośnie, stanowiącej własność Gminy Sośno

Projekt uchwały omówił Wójt Gminy Sośno Leszek Stroiński.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 14 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

c)  nabycia samodzielnego lokalu mieszkalnego nr 3, położonego w Wąwelnie
ul. Mrotecka 12

Projekt uchwały omówił Wójt Gminy Sośno Leszek Stroiński.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 14 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

d)  zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Sośno na lata 2023-2029

Projekt uchwały omówiła Skarbnik Gminy Sośno Honorata Warmbier.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 14 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

e)  zmian w budżecie na 2023 rok

Projekt uchwały omówiła Skarbnik Gminy Sośno Honorata Warmbier.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 14 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

f)   diet i zwrotu kosztów podróży przysługujących radnym

Projekt uchwały omówił Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 14 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

10. Przyjęcie przez Radę Gminy Sośno stanowiska w sprawie poparcia inicjatywy partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego w ramach Europejskiego Korpusu Radnych oraz wyboru przedstawiciela.

Rada Gminy Sośno jednogłośnie poparła inicjatywę partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego w ramach Europejskiego Korpusu Radnych, wybierając na swojego przedstawiciela radnego Mariusza Kuszewskiego.

Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 14 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

11. Wolne wnioski i zapytania.

W części poświęconej wolnym wnioskom i zapytaniom, radny Dawid Szwajca pytał wójta gminy jaki podmiot poniósł koszty z tytułu wyrównania drogi polnej prowadzącej przez las w miejscowości Mierucin.

Pani sołtys sołectwa Dębiny Monika Grochowska zgłosiła problem studzienki kanalizacyjnej, która znajduje się na prywatnej działce u jednej z mieszkanek wsi. Pani sołtys zaznaczyła, że temat jest bardzo dobrze znany dyrektorowi zakładu budżetowego, który od lat nie podjął działań w tej sprawie.

Sołtys wsi Roztoki Jacek Nowak szczegółowo odniósł się do podjętej przez radnych uchwały w sprawie rozpatrzenia wniosku mieszkańców Roztok sprzeciwiających się zmianom przeznaczenia terenów rolniczych w ich miejscowości pod lokalizację urządzeń fotowoltaicznych. Wyjaśnił, iż mieszkańcy zostali źle zrozumiani i nie są przeciwni samej inicjatywie powstania farmy fotowoltaicznej, natomiast ich obawy wynikały z rozmiarów planowanej inwestycji. Przy okazji pan Jacek Nowak zarzucił wójtowi gminy między innymi to, że od dnia 14 września 2022 roku nie otrzymał odpowiedzi na jego wniosek odnośnie słabej jakości wody. Przedmiotowy wniosek zgłosił podczas zebrania wiejskiego, kiedy mieszkańcy wsi Roztoki dokonywali podziału środków funduszu sołeckiego na 2023 rok. W zebraniu tym uczestniczył sekretarz gminy. Kolejnym zarzutem sołtysa był brak pisemnych odpowiedzi na pisma złożone w formie protestu i uwag do urzędu gminy w dniu 13 lutego 2023 roku przez mieszkańców wsi Roztoki, Gminną Spółkę Wodną w Sośnie oraz Rady Sołeckie wsi Roztoki, Suchorączek, a także Wysoka Krajeńska w przedmiocie planowanej inwestycji polegającej na budowie farmy fotowoltaicznej w sołectwie Roztoki.

12. Odpowiedzi na wnioski i zapytania zgłoszone podczas obrad.

W pierwszej kolejności wójt gminy zwrócił się do pana Dawida Szwajcy informując radnego, że udzieli mu stosownej odpowiedzi po zweryfikowaniu kto jest zarządcą wspomnianego odcinka drogi.

W odniesieniu do problemu zgłoszonego przez panią sołtys wsi Dębiny Monikę Grochowską, wójt zapewnił, iż w trybie pilnym skontaktuje się z Dyrektorem Zakładu Gospodarki w Sośnie w celu jego rozwiązania.

Na koniec wójt gminy ustosunkował się do zarzutu sołtysa wsi Roztoki informując pana Jacka Nowaka, iż odpowiedzią na pisma z dnia 13 lutego 2023 roku było spotkanie z mieszkańcami mające miejsce dnia 7 marca 2023 roku w sali wiejskiej w Wielowiczu. W opinii wójta możliwość dyskusji z autorami raportu oddziaływania inwestycji na środowisko pozwoliła na wyjaśnienie problematycznych kwestii zawartych w przedmiotowych pismach. Nadmienił jednak, iż jeśli istnieje taka potrzeba to jest możliwość wystosowania również pisemnej odpowiedzi. Następnie wójt gminy będąc przy głosie szczegółowo wyjaśnił sołtysowi wsi Roztoki także kwestię związaną z wyłączeniem gruntów klasy III z produkcji rolnej.

Natomiast do zarzutu związanego z wnioskiem przedstawionym przez Pan Jacka Nowaka na zebraniu wiejskim wsi Roztoki dnia 14 września 2022 roku odniósł się Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański. Wyjaśnił, iż odpowiedzi pisemne są formułowane dla wniosków uwzględnionych w protokołach z zebrań wiejskich. Poinformował, iż zweryfikuje czy sprawa zgłoszona przez sołtysa wsi Roztoki dnia 14 września 2022 roku została w nim zawarta. Ponadto sekretarz gminy poinformował sołtysa, iż w roku ubiegłym sieć wodociągowa została przepłukana w całej wsi. Jeżeli jednak stan wody we wsi Roztoki nadal jest zły, zapewniono sołtysa, iż zostaną podjęte kroki ku temu, aby tę sprawę pomyślnie rozwiązać.

13. Zakończenie obrad.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, przewodnicząca rady gminy zamknęła posiedzenie LVI sesji informując, iż kolejna sesja odbędzie się dnia 25 maja 2023 roku.

Podczas sesji w miesiącu maju przedstawione zostanie sprawozdanie z realizacji zadania dotyczącego preferencyjnego zakupu węgla za pośrednictwem gminy Sośno, a także przedstawiony zostanie raport o stanie gminy. Przedmiotem kolejnej sesji będzie również sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2022 rok oraz informacja o stanie mienia gminy na dzień 30 kwietnia 2023 roku. Ponadto radni rozliczą wójta gminy z wykonania budżetu za 2022 rok.

Przewodnicząca rady gminy przypomniała radnym o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych do końca kwietnia 2023 roku.

Wszystkim uczestnikom sesji złożone zostały życzenia wspaniałej pogody i udanego wypoczynku podczas weekendu majowego. Korzystając z okazji wójt gminy zaprosił wszystkich obecnych na targi ogrodniczo–rolnicze organizowane dnia 23 kwietnia 2023 roku w Sypniewie.

Integralną część niniejszego protokołu stanowi nagranie obrazu wraz z dźwiękiem, które opublikowane jest na serwisie internetowym pod adresem: https://portal.posiedzenia.pl/Sosno oraz zabezpieczone zostało na zewnętrznym nośniku danych.

Przewodnicząca Rady Gminy Sośno
Krystyna Wąsik

Protokół sporządziły:
Agnieszka Daniluk
Weronika Domke

Relacje

 

Wykaz głosowań: Imienny wykaz głosowań radnych z LVI sesji Rady Gminy Sośno z dnia 20 kwietnia 2023 roku



PDFProjekt-protokołu-z-obrad-LVI-sesji-Rady-Gminy-Sośno-z-dnia-20-kwietnia-2023-roku.pdf (180,15KB)

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego