- Menu podmiotowe
- Rada Gminy Sośno
- Sesje
- Protokoły
- Protokoły z sesji Rady Gminy
Protokół z obrad LX sesji Rady Gminy Sośno z dnia 7 września 2023 roku
PROTOKÓŁ Nr 8/2023
z posiedzenia LX sesji Rady Gminy Sośno z dnia 7 września 2023 roku
PORZĄDEK OBRAD
1. Otwarcie obrad.
Przewodnicząca Rady Gminy Sośno Krystyna Wąsik otworzyła LX sesję rady gminy witając radnych, skarbnika gminy, sekretarza gminy, Kierownika Zespołu Oświaty Samorządowej oraz sołtysów poszczególnych jednostek pomocniczych naszej gminy. Tematyka sesji nawiązywała do spraw dotyczących oświaty, programów inwestycyjnych zaplanowanych do realizacji na ten rok oraz gospodarki odpadami komunalnymi.
2. Stwierdzenie quorum.
Przewodnicząca rady gminy poinformowała, że kworum zostało osiągnięte, przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Sośno. W trakcie realizacji niniejszego punktu porządku obrad sesji obecnych było 14 radnych. Przewodnicząca rady gminy stwierdziła prawomocność obrad.
3. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
Protokół z obrad sesji, która miała miejsce w dniu 29 czerwca 2023 roku został przyjęty pozytywnie jednogłośnie przez 14 radnych.
4. Informacja z pracy komisji stałych w okresie między sesjami.
W miesiącu wrześniu odbyły się dwa wspólne posiedzenia komisji rady gminy. W dniu 1 września 2023 roku Komisja Finansów, Planowania, Budżetu i Spraw Socjalnych wspólnie obradowała z Komisją Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej. Informację z pracy tych komisji przedstawił radny Witold Steckiewicz. Natomiast z informacją pracy Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu, która w dniu 4 września 2023 roku odbyła wspólne posiedzenie z Komisją Rewizyjną zapoznał radny Mirosław Dominiak. Spotkania wspólnych komisji rady gminy miały miejsce w sali narad Urzędu Gminy Sośno.
5. Informacja o działaniach Wójta Gminy Sośno oraz o realizacji zgłoszonych interpelacji i wniosków podczas posiedzenia poprzedniej sesji, jak również w okresie międzysesyjnym.
Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański w imieniu wójta gminy, który w dniu sesji przebywał na urlopie wypoczynkowym, przedstawił sprawozdanie z podejmowanych przez wójta działań w okresie międzysesyjnym oraz o sposobie realizacji interpelacji i zapytań zgłaszanych w okresie międzysesyjnym, jak również o sposobie realizacji wniosków formalnych złożonych podczas posiedzeń komisji Rady Gminy Sośno.
Radny Józef Opas w nawiązaniu do przedstawionej informacji odnośnie realizacji zgłaszanych wniosków zwrócił się z prośbą do przedstawicieli naszego samorządu o ponowne złożenie wniosku do Burmistrza Gminy Mrocza w sprawie rozważenia możliwości zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie gminy środków finansowych na realizację przedsięwzięcia w przedmiocie budowy/przebudowy drogi gruntowej relacji Sitno–Mrocza.
6. Interpelacje i zapytania radnych.
Za pośrednictwem przewodniczącej rady gminy nie złożono do wójta żadnych interpelacji i zapytań.
7. Przygotowanie szkół do nowego roku szkolnego 2023/2024, informacja o wykonaniu zadań oświatowych w roku szkolnym 2022/2023 i o osiągniętych średnich wynagrodzeniach nauczycieli w 2022 roku.
W trakcie sesji Kierownik Zespołu Oświaty Samorządowej Adam Ostrowski przedstawił informację na temat przygotowania szkół i przedszkola do nowego roku szkolnego 2023/2024. W swojej wypowiedzi nawiązał do tematu dotyczącego wykonanych zadań oświatowych w roku szkolnym 2022/2023. Wspomniał również o osiągniętych wynagrodzeniach nauczycieli w 2022 roku, a także o wynikach z egzaminów na zakończenie klas VIII w szkołach podstawowych z terenu gminy.
W porównaniu z ubiegłym rokiem szkolnym liczba uczniów w szkołach podstawowych zmalała o 26 osób. Zmniejszyła się również liczba oddziałów w szkołach. Z powodu małej liczby dzieci utworzono dwie klasy łączone w Przepałkowie (połączono klasę 5 z 6 i klasę 7 z 8 oraz trzy klasy integracyjne w Wąwelnie). Jednakże w edukacji przedszkolnej uczestniczy o 8 dzieci więcej niż w roku ubiegłym, a liczba oddziałów nie zmieniła się. Pan Adam Ostrowski nawiązał dodatkowo do tematu specjalnej organizacji nauki i wychowania uczniów z orzeczeniami poradni psychologiczno–pedagogicznej. Szkoły zapewniają wsparcie dla 37 uczniów. Część z tych uczniów uczy się w oddziałach integracyjnych utworzonych w szkole w Wąwelnie. Prowadzone są również zajęcia rewalidacyjno–wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju dla dzieci przedszkolnych.
Pan Adam Ostrowski przedstawił kadrę pedagogiczną kierującą poszczególnymi jednostkami oświatowymi. Kadra pedagogiczna we wszystkich jednostkach jest zabezpieczona. Nauczyciele posiadają pełne kwalifikacje oraz duże doświadczenie zawodowe. Dodał, że ogólnie w szkołach i przedszkolu zatrudnionych jest 73 nauczycieli. Podał liczbę nauczycieli ze wskazaniem ich poziomu wykształcenia z podziałem na stopnie awansów zawodowych. Ponadto kierownik oświaty samorządowej w swojej wypowiedzi nawiązał do tematu obsługi szkół, dowozu dzieci do szkół, dożywiania w szkołach i przedszkolu, darmowych podręczników dla uczniów, stypendium szkolnego, pomocy zdrowotnej oraz bezpieczeństwa i higieny. Warto nadmienić, iż szkoły są dobrze wyposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne dzięki realizacji w latach ubiegłych programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz zaangażowaniu środków budżetowych.
Kierownik oświaty samorządowej zapewnił, iż dzięki zaangażowaniu organu prowadzącego, dyrektorów jednostek oświatowych, ośrodka pomocy społecznej, sołectw, rodziców, wszystkich tych, którym dobro oświaty leży na sercu, stan higieny, bezpieczeństwa i estetyki szkół jest bardzo dobry. Dokonano wszystkich zaplanowanych i koniecznych przeglądów okresowych: kominiarski, hydrantów i gaśnic oraz obiektu budowlanego. W okresie wakacyjnym wykonano niezbędne naprawy i konserwacje pomieszczeń.
W nawiązaniu do przedstawionej informacji radni pytali o psychologów zatrudnionych w jednostkach oświatowych na terenie naszej gminy, o dodatek wiejski dla nauczycieli, a także o premię wliczaną do wynagrodzenia minimalnego. Pan Adam Ostrowski udzielił radnym szczegółowych wyjaśnień.
Na zakończenie realizacji niniejszego punktu głos zabrał sekretarz gminy, który poinformował, że oświata jest jedną z najistotniejszych dziedzin jaką nasz samorząd ma w swojej pieczy. Zmiany, które narzucane są gminie przez ustawodawcę często wymuszają konieczność wprowadzania modyfikacji w ramach struktur organizacyjnych w szkołach. Jako przykład podał likwidację gimnazjów i powrót do 8–klasowych szkół podstawowych. W swojej wypowiedzi poinformował, że wydatki na oświatę w naszej gminie stanowią znaczną część jej budżetu. Bez wątpienia prowadzenie polityki oświatowej jest zadaniem niełatwym i złożonym. W ocenie sekretarza gminy niepokojąca jest sytuacja demograficzna, która przyczynia się do wprowadzania zmian w systemie oświaty, a przede wszystkim wpływa na koszty prowadzenia gminnych jednostek oświatowych. Korzystając z okazji sekretarz gminy dziękował m.in. wszystkim rodzicom i osobom zaangażowanym w sprawy oświatowe.
8. Informacja z realizacji programów inwestycyjnych zaplanowanych na 2023 rok.
Sekretarz gminy w imieniu wójta zapoznał radnych z informacją o sposobie realizacji inwestycji zaplanowanych na ten rok. Na wstępie swojej wypowiedzi wspomniał o dokumentacjach projektowych na budowę sieci wodociągowej w miejscowości Szynwałd, na przebudowę drogi gminnej w Dębinach (remont przepustu), na budowę ośrodka zdrowia i żłobka w Sośnie, na budowę i przebudowę dróg gminnych w miejscowości: Przepałkowo, Sitno oraz Tuszkowo, jak również na przebudowę ulicy Parkowej w Sośnie celem dostosowania jej na potrzeby żłobka i przedszkola.
W 2023 roku zakupiono lokal socjalny w Wąwelnie, wybudowano obelisk przy budynku Urzędu Gminy Sośno, ogrodzono plac zabaw w sołectwie Tuszkowo, a w ramach funduszu sołeckiego we wsi Obodowo zakupiono i zamontowano piłkochwyty, natomiast do sołectwa Sitno zakupiono zjazd linowy.
W ramach przedsięwzięcia grantowego rozbudowano budynek Urzędu Gminy Sośno o zewnętrzną windę oraz zaakceptowano projekty stron internetowych dla urzędu i gminnych jednostek organizacyjnych. W ramach projektu „Cyfrowa Gmina” zmodernizowano urządzenia sieci informatycznej w urzędzie gminy (nowa serwerownia i urządzenia brzegowe), wdrożono system kopi zapasowej systemu i zapewniono wsparcie administratorom.
Ponadto w 2023 roku w sołectwie Szynwałd wybudowana zostanie sieć wodociągowa, w sołectwie Roztoki powstanie ogólnodostępna wewnętrzna droga gminna, w Sitnie oraz w Rogalinie będą nowe place zabaw, a także zostanie kupiony nowszy samochód (do 9 miejsc) dostosowany do przewozu uczniów z niepełnosprawnościami do jednostek oświatowych z terenu powiatu sępoleńskiego. W sołectwie Sośno przebudowana zostanie przepompownia ścieków sanitarnych (al. Jana Pawła II i ul. Leśna), a we wsi Ostrówek powstanie nowy chodnik. Z kolei na dachu budynku sali wiejskiej w sołectwie Rogalin zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Sekretarz gminy nadmienił, iż w trakcie realizacji jest przebudowa i modernizacja hydroforni wraz z wymianą azbestowej sieci wodociągowej w miejscowości Rogalin (trwają prace w celu podziału zadania na etapy i wykonanie części robót). Obecnie trwają roboty wykończeniowe w budynku Szkoły Podstawowej w Sitnie, którą przebudowano na Wiejskie Centrum Kulturalno–Oświatowe, a także trwają roboty murarskie, dekarskie i ciesielskie w przebudowywanej gminnej instytucji kultury (BDK Sośno). Ponadto złożono wnioski o dofinansowanie na przebudowę i rozbudowę sali wiejskiej w Jaszkowie, a także dokonano rozeznania cenowego dla zadania polegającego na budowie urządzeń wodnych na cmentarzu komunalnym w Sośnie. Obecnie opracowywana jest treść zapytania ofertowego.
Radni nie wnieśli uwag do przedstawionej informacji, jak również nie mieli dodatkowych pytań.
9. Gospodarka odpadami komunalnymi.
Podczas realizacji niniejszego punktu porządku obrad sesji sekretarz gminy poinformował o czynnikach branych pod uwagę przy obliczaniu wysokości stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w naszej gminie. Następnie skarbnik gminy przedstawiła analizę finansową z wykonania dochodów i wydatków systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. W porównaniu z rokiem ubiegłym zauważalny jest spadek ilości wytworzonych śmieci. Skarbnik gminy poinformowała, że 507 płatników zalega z płatnościami za śmieci na kwotę 397 371,27 zł.
Radni nie mieli dodatkowych pytań do pani skarbnik i sekretarza odnośnie gospodarki odpadami komunalnymi.
10. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zasięgnięcia od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy informacji o kandydacie na ławnika Sądu Rejonowego w Tucholi na kadencję 2024–2027.
Projekt uchwały omówił Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 13 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
b) zmiany uchwały dotyczącej ustalenia czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego.
Projekt uchwały omówił Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 13 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
c) wyrażenia zgody na sprzedaż lokali mieszkalnych w Wąwelnie, stanowiących własność Gminy Sośno.
Projekt uchwały omówił Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 13 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
d) zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Sośno na lata 2023–2029.
Projekt uchwały omówiła Skarbnik Gminy Sośno Honorata Warmbier.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 13 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
e) zmian w budżecie gminy na 2023 rok.
Projekt uchwały omówiła Skarbnik Gminy Sośno Honorata Warmbier.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 13 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
11. Wolne wnioski i zapytania.
Przewodnicząca rady gminy w trakcie realizacji punktu dotyczącego zgłaszania wolnych wniosków i zapytań, udzieliła głosu sołtysowi wsi Mierucin Maciejowi Przeor, który wnioskował o wycinkę przydrożnych zakrzaczeń w ciągu drogi powiatowej na odcinku Mierucin–Wąwelno oraz wzdłuż drogi polnej prowadzącej przez las w kierunku zabudowań kolonii Mierucin. Ponadto wnioskował o zmianę trasy autobusu szkolnego, który przemieszczając się po wspomnianej drodze leśnej w miejscowości Mierucin niszczy karoserię pojazdu.
12. Odpowiedzi na wnioski i zapytania zgłoszone podczas obrad.
Sekretarz gminy odnosząc się do wniosków zgłoszonych przez sołtysa wsi Mierucin poinformował, że w sprawie wycinki zakrzaczeń na terenie gminy Sośno podjęte zostały już rozmowy z dyrektorem Zarządu Drogowego w Sępólnie Krajeńskim. W chwili obecnej trwają prace w tym zakresie na terenie gminy Kamień Krajeński. W następnej kolejności będą wycinane zakrzaczenia w gminie Sośno. Jednakże, jeżeli chodzi o drogę leśną w Mierucinie, to planowane jest w tej sprawie spotkanie z panem nadleśniczym, a następnie podjęte zostaną rozmowy z dyrektorem ZGK w Sośnie odnośnie zmiany trasy autobusu szkolnego przemieszczającego się przez las po drodze polnej w kierunku zabudowań kolonii Mierucin.
Sekretarz gminy korzystając z tego, że był przy głosie przypomniał o wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się 15 października 2023 roku. Poinformował o siedzibach i ilości lokali obwodowych komisji wyborczych, o granicach okręgów wyborczych, jak również o organizacji bezpłatnego transportu w dniu wyborów.
Sekretarz wspomniał także o terminie wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych, który wyznaczony jest na 24 września 2023 roku.
13. Zakończenie obrad.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad przewodnicząca rady gminy zamknęła LX sesję Rady Gminy Sośno.
Integralną część niniejszego protokołu stanowi nagranie obrazu wraz z dźwiękiem, które opublikowane jest na serwisie internetowym pod adresem: https://portal.posiedzenia.pl/Sosno oraz zabezpieczone zostało na zewnętrznym nośniku danych.
LX Sesja Rady Gminy Sośno trwała w godzinach 9:00–12:13.
Przewodnicząca Rady Gminy Sośno
Krystyna Wąsik
Protokolant: Agnieszka Daniluk
Protokół z obrad LX sesji Rady Gminy Sośno z dnia 7 września 2023 roku.pdf (2,91MB)