Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Petycja w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy do 6 MW na terenie wsi Tuszkowo

Rok:
2023
Typ:
Petycja

Tuszkowo, dnia 07.11.2023 r.

Mieszkańcy miejscowości Tuszkowo

Wójt Gminy Sośno ul. Nowa 1, 89-412 Sośno

Petycja w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej przez PVE 200 Sp. z o.o. na terenie wsi Tuszkowo

Na podstawie art. 2 i 4 ustawy o petycjach (Dz. U z 2018 r., poz. 870) My, Mieszkańcy Tuszkowa wnosimy petycję przeciwko realizacji przedsięwzięcia pod nazwą: „Budowa do 6 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy do 6 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na działce o nr ewid. 19/1 w obrębie Tuszkowo w gminie Sośno” inwestorowi PVE 200 Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy. Farma fotowoltaiczna, która według zamierzeń inwestora ma obejmować obszar 3 ha, składać się z:

  • ogniwa monokrystaliczne lub polikrystaliczne,
  • panele o mocy - od 500 do 2000 Wp,
  • liczba paneli: do 1800 szt. na 1 MW zainstalowanej mocy (w zależności od mocy użytych paneli), tj. do 10800 szt. dla przedmiotowej inwestycji,
  • wysokość całkowita instalacji nad ziemią: do 5,5 m, odległość pomiędzy rzędami paneli fotowoltaicznych - do 10 m,
  • liczba inwerterów: do 14 szt. na 1 MW zainstalowanej mocy, tj. do 84 szt. dla przedmiotowej inwestycji,
  • liczba stacji transformatorowych: do 1 stacji na 1 MW zainstalowanej mocy, tj. do 6 stacji dla przedmiotowej inwestycji (dopuszcza się ulokowanie w każdej stacji do kilku transformatorów)
  • liczba magazynów energii: do 24 magazynów energii dla przedmiotowej inwestycji.

Planowane przedsięwzięcie z całą pewnością w sposób niezwykle znaczący i negatywny wpłynie na otoczenie, znacznie pogorszy walory krajobrazowe, niebagatelnie wpływając na siedliska zwierząt oraz przyrody ożywionej i nieożywionej. Zostanie naruszony i pogorszony dobrostan fauny i flory. Wskutek działania takiej farmy ucierpi także gleba naszych rolnych użytków, która jest naszą główną żywicielką. Ucierpią również wody nawierzchniowe i podziemne. Reasumując, w naszej ocenie na budowie farmy fotowoltaicznej jak i ewentualnej jej działalności ucierpi nie tylko przyroda ale i człowiek. Przedsięwzięcie to ma znajdować się w niedalekiej odległości od zabudowań mieszkalnych, gospodarstw rolnych które są w całości usytuowane lub jej większej części w strefie bezpośredniego oddziaływania czyli do 100 m od granicy farmy fotowoltaicznej. Ucierpi na tym zdrowie i życie, poprzez zwiększoną emisję hałasu, wibracji, promieniowania elektromagnetycznego. Do możliwych skutków oddziaływania pola elektromagnetycznego jakie powstanie, należy zaliczyć zaburzenia układu nerwowego i sercowo-naczyniowego oraz odpornościowego, procesy nowotworowe, a także dolegliwości takie jak bóle głowy, zmęczenie i zaburzenia pamięci. Jednoznacznych badań naukowych oddziaływania farm fotowoltaicznych na człowieka nie ma, ale żadna tego typu inwestycja w Polsce nie powstała w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań jednorodzinnych. W związku z brakiem badań w kierunku szkodliwości dla człowieka farm fotowoltaicznych mamy być królikami doświadczalnymi? Tuszkowo jako mała miejscowość ucierpi również ekonomicznie, albowiem w skutek realizacji i funkcjonowania takiej farmy, radykalnie obniży się wartość i wycena naszych nieruchomości gruntowych, co niewątpliwie będzie miało negatywne przełożenie w przypadku ich sprzedaży w przyszłości. Jako mała miejscowość dbamy w niej o każdego mieszkańca, dlatego nie możemy pozwolić aby nasi koledzy cierpieli przez usytuowanie farmy tuż przy ich domostwach. Tuszkowo w ostatnim czasie stała się chętnie wybieraną wioską do zakładania rodzin, świadczą o tym nowo wybudowane domy. Każda z tych rodzin wybrała naszą miejscowość właśnie dlatego, że jest to cicha, spokojna wieś bez zgiełku. Nie chcemy aby nasza miejscowość się wyludniła tylko z faktu posiadania w bliskiej odległości farmy fotowoltaicznej.

Farma tego typu powinna być zlokalizowana z dala od osad, na terenie gdzie nie ma terenów mieszkalnych.

Mamy nadzieję, że Pan Wójt pochyli się nad nasz sprawą, zrozumie nas i postulowana przez nas sprawę i poczyni odpowiednie kroki prawne by nie wydać pozytywnej decyzji środowiskowej przedsiębiorstwu PVE 200 Sp. z o.o. z siedziba w Bydgoszczy i przyczyni się do zablokowania tej niezwykle szkodliwej dla nas i przyrody inwestycji.

Liczymy, że pan Wójt wysłucha nas właścicieli nieruchomości bezpośrednio przylegających do terenu planowanej inwestycji a więc mieszkańców zamieszkujących w strefie bezpośredniego oddziaływania, a także pozostałych mieszkańców Tuszkowa którzy nie chcą aby ich piękną miejscowość szpeciły „czarne lustra”. W załączniku przekazujemy listę osób popierających naszą petycję. Informujemy także, że osoba właściwa do reprezentowania nas z zakresie złożonej petycji jest Pan Waldemar Żakowicz, zamieszkały ........... Jednocześnie na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy o petycjach, zgadzamy się na ujawnienie na stronie BIP gminy treści petycji. Uprzejmie prosimy o pisemną odpowiedz na naszą petycję.

 Z poważaniem

Sołectwo Tuszkowo

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego