Protokół z obrad LXVII sesji Rady Gminy Sośno z dnia 27 marca 2024 roku
PROTOKÓŁ Nr 4/2024
z posiedzenia LXVII sesji Rady Gminy Sośno z dnia 27 marca 2024 roku
PORZĄDEK OBRAD
1. Otwarcie obrad.
Przewodnicząca Rady Gminy Sośno otworzyła LXVII sesję rady gminy. Następnie powitała radnych gminy, wójta gminy, skarbnik gminy, sekretarza gminy, sołtysów oraz Dyrektora Biblioteki–Domu Kultury w Sośnie.
2. Stwierdzenie kworum.
Przewodnicząca rady gminy poinformowała, że kworum zostało osiągnięte, przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Sośno. Obecnych było 13 radnych (nieobecni radni: Mariusz Kuszewski oraz Jarosław Żarczyński). Przewodnicząca rady gminy stwierdziła prawomocność obrad.
Następnie pani Krystyna Wąsik złożyła wniosek formalny o zmianę porządku obrad poprzez wprowadzenie do niego punktu dotyczącego przyjęcia petycji w sprawie podjęcia i przeprowadzenia inicjatywy ustawodawczej odnośnie uchwalenia nowych zapisów ustawowych bądź modyfikację istniejących w kwestii świadczenia 800+. Po przyjęciu petycji Rada Gminy Sośno skieruje ją do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Radni 13 głosami przyjęli wniosek przewodniczącej rady gminy. Porządek obrad został poszerzony o dodatkowy punkt.
3. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
Protokół z obrad sesji, która miała miejsce dnia 29 lutego 2024 roku został przyjęty pozytywnie jednogłośnie przez 13 radnych.
4. Informacja z pracy komisji stałych w okresie między sesjami.
W miesiącu marcu 2024 roku odbyły się dwa wspólne posiedzenia komisji rady gminy. Dnia 21 marca 2024 roku Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu obradowała wspólnie z Komisją Rewizyjną. Informację z pracy tych komisji przedstawił radny Mirosław Dominiak. Natomiast z informacją odnośnie pracy Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej, która dnia 25 marca 2024 roku odbyła wspólne posiedzenie z Komisją Finansów, Planowania, Budżetu i Spraw Socjalnych zapoznał radny Witold Steckiewicz. Spotkania wspólnych komisji rady gminy miały miejsce w sali narad Urzędu Gminy Sośno.
5. Informacja o działaniach Wójta Gminy Sośno oraz o realizacji zgłoszonych interpelacji i wniosków podczas posiedzenia poprzedniej sesji, jak również w okresie międzysesyjnym.
Wójt gminy przedstawił sprawozdanie z podejmowanych przez niego działań w okresie międzysesyjnym oraz o sposobie realizacji interpelacji i zapytań zgłaszanych w okresie międzysesyjnym, jak również o sposobie realizacji wniosków formalnych złożonych podczas posiedzeń komisji Rady Gminy Sośno.
6. Interpelacje i zapytania radnych.
Za pośrednictwem przewodniczącej rady gminy nie złożono do wójta żadnych interpelacji i zapytań.
7. Sprawozdanie finansowe za 2023 rok z działalności Biblioteki–Domu Kultury w Sośnie.
Sprawozdanie finansowe oraz z działalności merytorycznej Biblioteki–Domu Kultury w Sośnie za 2023 rok przedłożył Przemysław Kowalczyk pełniący obowiązki dyrektora wspomnianej instytucji kultury. Dyrektor jednostki szczegółowo omówił przychody i koszty z jej działalności. W trakcie przedstawiania sprawozdania wymienił ważniejsze imprezy organizowane przez gminną jednostkę organizacyjną, w tym również współorganizowane z innymi podmiotami. Poza organizacją własnych wydarzeń kulturalnych działalność jednostki w 2023 roku obejmowała udostępnianie pomieszczeń świetlic wiejskich na rzecz imprez rodzinnych, spotkań sołeckich, festynów i uroczystości różnych organizacji gminnych, a także na różnego rodzaju szkolenia, warsztaty, konferencje i wystawy. Ponadto dyrektor samorządowej instytucji kultury poinformował o prowadzonych półkoloniach w ferie zimowe oraz o zrealizowanym projekcie pn. ,,Aktywizacja społeczności lokalnej na terenie działania Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA” w ramach którego we wsi Wąwelno i Mierucin zorganizowano zajęcia plastyczne, modelarskie, a także gry i zabawy. Pan Przemysław Kowalczyk szczegółowo przedstawił sprawozdania za 2023 rok z działalności bibliotek publicznych, świetlic wiejskich w Sitnie i Wąwelnie, jak również z działalności modelarni ,,Awiatik”.
Dyrektor Biblioteki–Domu Kultury w Sośnie, korzystając z okazji, dziękował swoim współpracownikom za ich profesjonalizm i zaangażowanie w codzienną pracę. Za pomyślną współpracę dziękował także wójtowi gminy, pracownikom urzędu gminy, radnym, sołtysom, policji, szkołom podstawowym, organizacjom pozarządowym oraz sponsorom i sympatykom instytucji kultury.
Dyrektorowi BDK w Sośnie, a także wszystkim pracownikom złożono serdeczne podziękowania oraz wyrazy szacunku i uznania za kierowanie instytucjami kultury. Dziękowano za ich zaangażowanie i pracę w działania na rzecz rozwoju kultury na terenie gminy Sośno, życząc jednocześnie samych sukcesów. Pracownikom życzono wiele zdrowia. Aby nigdy nie zabrakło im energii, wrażliwości i wytrwałości, a wykonywana przez nich praca zawodowa na rzecz mieszkańców gminy w dziedzinie rozwoju kultury i czytelnictwa dostarczała im jak najwięcej satysfakcji.
Wójt gminy wyraził nadzieję, że obecnie rozbudowywana i przebudowywana instytucja kultury w Sośnie (BDK), pozytywnie wpłynie na rozwój strefy kulturalnej w naszej gminie, a także stanie się miejscem inspiracji i rozrywki rzeszy czytelników w dobie informacji cyfrowej.
Przed realizacją punktu 8 porządku obrad radna Anna Dubieńska opuściła sesję i tym samym nie brała udziału w głosowaniu.
8. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Sośno w 2024 roku
Projekt uchwały omówił Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
b) udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sępoleńskiemu (budowa chodnika w Szynwałdzie).
Projekt uchwały omówił Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
c) udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sępoleńskiemu (przebudowa drogi powiatowej relacji Wałdowo–Olszewka).
Projekt uchwały omówił Sekretarz Gminy Sośno Piotr Dobrzański.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
d) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Sośno na lata 2024–2029.
Projekt uchwały omówiła Skarbnik Gminy Sośno Honorata Warmbier.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
e) zmian w budżecie gminy na 2024 rok.
Projekt uchwały omówiła Skarbnik Gminy Sośno Honorata Warmbier.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
9. Przyjęcie petycji w sprawie podjęcia i przeprowadzenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej uchwalenia nowych zapisów ustawowych bądź modyfikację istniejących w kwestii świadczenia 800+.
Rada Gminy Sośno zamierza wystąpić do Sejmu z petycją o wprowadzenie systemowych zmian, dzięki którym samorządy będą miały możliwość egzekwowania ze świadczenia 800+ należności z przeznaczeniem na podstawowe opłaty gminne. W opinii radnych niestety wiele rodzin, korzystając z dobrodziejstwa Państwa Polskiego, widzi tylko swoje prawa. Pomimo znacznej poprawy sytuacji finansowej nie zauważają obowiązków, które należy wykonywać w stosunku do swojej społeczności lokalnej–gmin. Unikają płacenia podatków i opłat gminnych, które ustawowo powinni regulować. Upowszechnia się w ten sposób model społeczeństwa konsumpcyjnego.
W wyniku przeprowadzonego głosowania petycja została przyjęta pozytywnie jednogłośnie przez 12 radnych.
10. Wolne wnioski i zapytania.
W wolnych wnioskach powrócono do apelu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko–Pomorskiego w przedmiocie standardów profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami, stosowanych w jednostkach oświatowych z terenu naszej gminy. Kierownik Zespołu Oświaty Samorządowej przygotował informację w niniejszej sprawie, z którą zapoznała przewodnicząca rady gminy Krystyna Wąsik.
Radny Stanisław Gackowski pytał wójta gminy o etap realizacji zamiany nieruchomości niezabudowanej na nieruchomość zabudowaną przepompownią ścieków w Sośnie (w 2023 roku radni przyjęli uchwałę w tej sprawie).
11. Odpowiedzi na wnioski i zapytania zgłoszone podczas obrad.1
Wójt gminy odpowiadając radnemu Stanisławowi Gackowskiemu poinformował, że zamiana nieruchomości jest w trakcie procedowania. Na chwilę obecną trwają rozmowy z właścicielem gruntu, na którym znajduje się wspomniana przepompownia ścieków.
12. Zakończenie obrad.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad przewodnicząca rady gminy zamknęła LXVII sesję Rady Gminy Sośno. Integralną część niniejszego protokołu stanowi nagranie obrazu wraz z dźwiękiem, które opublikowane jest na serwisie internetowym pod adresem: https://portal.posiedzenia.pl/Sosno oraz zabezpieczone zostało na zewnętrznym nośniku danych.
Sprawozdania BDK w Sośnie, będące załącznikiem do niniejszego protokołu, udostępnione są na stronie internetowej https://sosno.posiedzenia.pl w zakładce „Posiedzenia” poprzez wybranie z listy posiedzeń sesję z dnia 27 marca 2024 roku. LXVII sesja Rady Gminy Sośno trwała w godzinach 9:00–11:20.
Przewodnicząca Rady Gminy Sośno
Krystyna Wąsik
Protokolant: Agnieszka Daniluk
Protokół z obrad LXVII sesji Rady Gminy Sośno z dnia 27 marca 2024 roku.pdf (1,99MB)