Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Odpowiedź na petycję z dnia 8 maja 2024 dotycząca farmy fotowoltaicznej na działce nr 208/9 obręb Sitno

Rok:
2024
Typ:
Odpowiedź na petycję

Sośno, 27 maja 2024 r.

RO.152.9.2024

Odpowiedź

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r., poz. 870) informuję, iż dnia 8 maja 2024 r. złożono petycję przeciwko realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie farmy fotowoltaicznej o mocy do 1,4 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną zlokalizowaną na działce ewidencyjnej nr 208/9 obręb Sitno, gm. Sośno. Dokument ten został złożony jako następstwo wszczętego postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu dla przedmiotowej inwestycji, którego wnioskodawcą jest ..., działająca w imieniu spółki HYMON DEVELOPMENT Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Dojazd 16A, 33-100 Tarnów.

Uprzejmie informuję, iż każdy obywatel gminy ma prawo, w każdym momencie składać wnioski do obowiązującego planu miejscowego w celu realizacji indywidualnych planów inwestycyjnych, a w przypadku braku planu miejscowego w drodze postępowania administracyjnego, wnioski o uzyskanie odpowiednich decyzji, w tym decyzji o warunkach zabudowy na realizację planowanych inwestycji. Gmina Sośno, w przypadku farm fotowoltaicznych nie realizuje bezpośrednio swoich planów inwestycyjnych. Wynikają one m.in. z wpływających wniosków od mieszkańców, właścicieli gruntów lub też od niezależnych inwestorów. W takim przypadku organy gminy umożliwiają wnioskodawcom, w granicach obowiązującego prawa, realizację ewentualnych zamierzeń, bowiem zgodnie z art. 7 Konstytucji RP organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

W opinii organu, pozytywnym aspektem jest fakt, że planowana inwestycja nie dotyczy bezpośrednio terenów w centrum wsi, jak również nie ogranicza ich w zakresie realizacji inwestycji zgodnych z obowiązującym ich przeznaczeniem. Pomimo obaw należy mieć na uwadze, że nie istnieje „nieograniczone prawo do korzystania ze swoich nieruchomości”, ponieważ o tym decydują przepisy prawa powszechnie obowiązującego, m.in. prawo budowlane i przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego. Znaczy to tyle, że inwestor, w ramach planowanej budowy przykładowej farmy fotowoltaicznej, nie posiada pełnej swobody zagospodarowania działki. Każde zamierzenie inwestycyjne musi być zrealizowane z poszanowaniem bezpieczeństwa i zasad ochrony środowiska, aby nie powodować szkód dla sąsiednich nieruchomości.

Zważywszy na zalecenia Unii Europejskiej dotyczące potrzeby rozwoju sektora OZE oraz przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 02.02.2021 r. dokument strategiczny „Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.”, za zasadne uważa się zwiększenie obszarów rozwoju fotowoltaiki w granicach gminy Sośno, a gdy pojawia się taka możliwość, podejmowane są kroki w stronę realizacji celów dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Organy gminy nie mają wiedzy co do spadku wartości nieruchomości w związku z ewentualną lokalizacją przedmiotowej instalacji. Na tak wczesnym etapie nie wiadomo czy dojdzie do realizacji danej inwestycji. Proces wydania decyzji o warunkach zabudowy stanowi jedynie wstęp do realizacji zamierzenia. Decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu oraz nie przesądza o realizacji inwestycji, a jedynie określa, czy jest dopuszczalna do realizacji w danym miejscu, z punktu widzenia wymogów zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ww. ustawy, wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW.  W związku z tym, nie ma ograniczeń do lokalizowania instalacji fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej nie większej niż 50kW. Natomiast realizacja planowanej farmy poza procedurą wydania decyzji o warunkach zabudowy, w myśl przepisów praw budowlanego, podlegać będzie obowiązkowi przeprowadzenia szerszego postępowania przez organ architektoniczno-budowlany i uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Zachęcam do śledzenia postępu procedury oraz aktywnego udziału na każdym etapie realizacji inwestycji, aby móc wspólnie znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich zaangażowanych stron. Jestem przekonany, że ostateczne załatwienie sprawy będzie odpowiednio zrównoważone i uwzględni zarówno potrzeby rozwoju gminy, jak i ochrony środowiska oraz dobrobytu mieszkańców.

Proces budowy farmy wymaga czasu, głębokiej analizy wszystkich aspektów inwestycji z uwzględnieniem zastrzeżenia i obawy mieszkańców, dlatego też zwracam się z prośbą o zrozumienie i cierpliwość wobec trwającej procedury.

Podkreślam raz jeszcze, że gmina ma obowiązek realizować swoje zadania zgodnie z prawem oraz interesem publicznym, co często może być sprzeczne z indywidualnymi preferencjami czy obawami mieszkańców. Jednakże należy zaufać, że organy władzy podejmują decyzje w sposób rozważny, obiektywny i zgodny z obowiązującym prawem.

PDFOdpowiedź-1.pdf (898,32KB)
 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego