Protokół ze wspólnego posiedzenia wszystkich komisji Rady Gminy Sośno – 26.08.2024 r.
Protokół Nr 3/2024
ze wspólnego posiedzenia wszystkich komisji Rady Gminy Sośno IX kadencji,
mającego miejsce w dniu 26 sierpnia 2024 roku w sali narad Urzędu Gminy Sośno
Wspólnemu posiedzeniu wszystkich komisji, które trwało w godzinach 8:00 – 9:35 przewodniczył Wiceprzewodniczący Rady Gminy Sośno Mariusz Kuszewski. Witając wszystkich obecnych na spotkaniu dokonał otwarcia posiedzenia komisji. Poinformował radnych, że IV sesja Rady Gminy Sośno odbędzie się w dniu 29 sierpnia 2024 roku o godzinie 9:00 w Bibliotece–Domu Kultury w Sośnie. Oprócz radnych we wspólnym posiedzeniu komisji uczestniczyli także: Wójt Gminy Sośno Piotr Dobrzański, Zastępca Wójta Gminy Sośno Adam Ostrowski, Skarbnik Gminy Sośno Honorata Warmbier, Sekretarz Gminy Sośno Iwona Sikorska oraz kandydat na stanowisko nowego skarbnika gminy Arkadiusz Stryszyk.
W pierwszej kolejności wójt gminy omówił projekt uchwały dotyczący wprowadzenia zmian w statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie. We wspomnianym akcie prawnym planuje się dokonać dwóch kosmetycznych poprawek związanych z wejściem w życie ustawy o bonie energetycznym oraz wprowadzeniem zmiany do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie polegającej między innymi na zmianie jej tytułu (z ustawy „o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie” na ustawę o „przeciwdziałaniu przemocy domowej”). Zastąpiono definicję przemocy w rodzinie definicją przemocy domowej, której zakres pojęciowy został zmodyfikowany i będzie obejmował przemoc ekonomiczną oraz cyberprzemoc.
Radni pozytywnie (jednogłośnie) zaopiniowali przedmiotowy projekt uchwały nie mając do wójta gminy pytań oraz uwag z nim związanych (15 radnych było ,,ZA”).
Następnie głos zabrała skarbnik gminy, która omówiła proponowane zmiany w tegorocznym budżecie gminy. Pani Honorata Warmbier wyjaśniła radnym z czego wynikają zwiększenia i zmniejszenia w poszczególnych rozdziałach i paragrafach. Dokładnie wskazała, jakie czynniki wpłynęły na kwotę wydatków. Skarbnik gminy zapewniła radnych, że wprowadzone zmiany pomiędzy paragrafami w ramach działów i rozdziałów umożliwiają prawidłową realizację budżetu naszej gminy.
W nawiązaniu do proponowanych zmian w budżecie gminy radni pytali panią skarbnik m.in. o wydatek dotyczący remontu nawierzchni asfaltowej drogi gminnej w miejscowości Sośno (ulica Nowa – obok budowanego marketu), o zwiększony wydatek na dotację celową dla gminnej spółki wodnej odnośnie bieżącego utrzymania melioracji wodnych w miejscowości Szynwałd i Wielowicz, a także o wydatek z przeznaczeniem na budowę kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączeniami przy alei Jana Pawła II w Sośnie (chodzi o budynek po byłym posterunku).
Po udzieleniu przez panią skarbnik i wójta dokładnych odpowiedzi na zadane pytania, radni nie mieli uwag do zaproponowanych zmian w tegorocznym budżecie gminy opiniując je pozytywnie (15 radnych było ,,ZA”).
W następnej kolejności wójt gminy zapoznał radnych z dwoma projektami uchwał, tj. w sprawie odwołania dotychczasowej pani skarbnik gminy, jak również w sprawie powołania nowego skarbnika. Głównie z tego powodu zwołana jest IV sesja Rady Gminy Sośno. Pani Honorata Warmbier, pracująca od kilku lat w Urzędzie Gminy Sośno na stanowisku skarbnika naszej gminy, poinformowała wójta o rezygnacji z pełnienia swojej funkcji. Zatrudnienie pani Honoraty Warmbier ustaje 31 sierpnia 2024 roku. Konieczne jest teraz obsadzenie powstałego wakatu. Należy zauważyć, że skarbnik, oprócz organu wykonawczego, jest jedynym stanowiskiem w gminie uzupełnianym na podstawie powołania. Wójt Gminy Sośno, mając na uwadze prawidłowe funkcjonowanie i realizowanie budżetu gminy, zorganizował konkurs na stanowisko Skarbnika Gminy Sośno, w wyniku którego wyłoniono kandydata na skarbnika w osobie pana Arkadiusza Stryszyka. Postępowanie zmierzające do wyłonienia skarbnika jednostki samorządu terytorialnego ma charakter merytoryczno –polityczny. To oznacza, że kandydat na skarbnika wyłoniony w drodze konkursu musi uzyskać jeszcze akceptację organu stanowiącego, tj. w przypadku naszej gminy – Rady Gminy Sośno. Wobec tego wójt wystąpił z wnioskiem do rady gminy o powołanie pana Arkadiusza Stryszyka na stanowisko Skarbnika Gminy Sośno, który pełnienie swojej funkcji ma rozpocząć 1 września 2024 roku. Pan Arkadiusz Stryszyk podczas spotkania został poproszony o krótkie przedstawienie swojej osoby. Kandydat na nowego skarbnika poinformował uczestników wspólnego posiedzenia komisji, że jest 30–letnim kawalerem mieszkającym w Dąbrowie. Posiada wykształcenie wyższe o kierunku finanse i rachunkowość. W samorządzie gminnym pracuje od 10 lat. Obecnie jest głównym księgowym w Miejsko–Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim. Pan Arkadiusz Stryszyk kończąc swoją wypowiedź poinformował, że liczy na owocną współpracę z przedstawicielami gminy i pracownikami urzędu gminy, w tym również z pracownikami gminnych jednostek organizacyjnych.
Radni powyższe dwa projekty uchwał zaopiniowali jednogłośnie pozytywnie (15 radnych było ,,ZA”).
W dalszej części spotkania Wiceprzewodniczący Rady Gminy Sośno Mariusz Kuszewski zapoznał wszystkich radnych z otrzymanym wnioskiem od Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Sośnie w sprawie monitorowania, nadzorowania, kontrolowania i informowania Radę Rodziców o postępach pracy dwóch nauczycieli SP w Sośnie, informując radnych, że rozpatrzeniem niniejszego wniosku zajmie się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.
W nawiązaniu do wspomnianego wniosku wójt gminy wstępnie poinformował radnych, że rada gminy nie posiada kompetencji, wiedzy i właściwości do tego, aby kontrolować pracę nauczycieli. Dyrektor szkoły sprawuje nadzór pedagogiczny o charakterze wewnętrznym, a kuratorium oświaty sprawuje nadzór pedagogiczny nad szkołą. Ocenia stan przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej prowadzonej przez jednostkę oświatową. Dodatkowo wójt gminy poinformował radnych, że w tym temacie przeprowadzono rozmowy z dyrektorem szkoły Michałem Wojciechowskim. W terminie późniejszym dokonane będą oceny pracy nauczycieli (w trakcie trwania roku szkolnego 2024/2025).
Podczas wspólnego posiedzenia radni poruszyli tematy dotyczące własności gruntu we wsi Zielonka, na którym umiejscowiony jest plac zabaw, wydatkowania środków z funduszu sołeckiego na zakupy spożywcze celem organizacji różnego rodzaju spotkań integracyjnych mieszkańców danej wsi, złego stanu wody, który spowodowany jest obecnie trwającym remontem hydroforni w miejscowości Rogalin oraz budowy Internetu światłowodowego w gminie Sośno. W związku z anomaliami pogodowymi w postaci gwałtownych, ulewnych deszczy, jak również wichur, które doprowadziły do zniszczeń budynków oraz upraw tuż przed żniwami w województwie świętokrzyskim, radny Dawid Szwajca wnioskował o udzielenie pomocy finansowej jednej gminie wiejskiej z powiatu Włoszczowskiego lub Jędrzejowskiego. Poproszono radnego, aby wskazał konkretną gminę (ze wspomnianych powiatów), która najbardziej ucierpiała z powodu zaistniałej sytuacji, informując go, że wniosek zostanie przeanalizowany pod kątem możliwości finansowych naszej gminy. Z kolei radny Henryk Wardziński zgłosił zły stan budynku po byłej hydroforni w Wąwelnie. W opinii radnego budynek jest w znacznym stopniu zaniedbany, co stwarza zagrożenie dla lokalnej społeczności. Radny zwrócił uwagę na wybite szyby w budynku, co może prowadzić do dalszych zniszczeń oraz stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, zwłaszcza dzieci, które mogą bawić się w pobliżu. Ponadto otwarte i niezabezpieczone okna mogą zachęcać do wejścia osób postronnych, co może prowadzić do aktów wandalizmu lub innych niebezpiecznych sytuacji. Wójt gminy poinformował radnego, że skonsultuje sprawę z dyrektorem zakładu budżetowego celem podjęcia przez niego działań zmierzających do zabezpieczenia obiektu.
Następnie radna Wioletta Pacek po raz kolejny zawnioskowała o remont drogi gruntowej relacji Sitno – Mrocza (od ronda do granicy z gminą Sośno w stronę Sitna). Dodatkowo zgłosiła konieczność przycięcia gałęzi i usunięcia zarośli znajdujących się w pasie drogowym wspomnianej drogi od strony Mroczy w kierunku Sitna. Wójt gminy zaproponował radnej wspólny wyjazd do Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza w celu omówienia problemu infrastruktury drogowej od strony Mroczy w kierunku Sitna. Głos zabrał także radny Stanisław Gackowski, który złożył wniosek o zmianę ustawienia lub przestawienia lustra drogowego, wskazując jego lokalizację (obręb skrzyżowania ulicy Kamińskiego z aleją Jana Pawła II w Sośnie). Zapewniono radnego, że wniosek zostanie przekazany według właściwości do zarządcy drogi.
W związku ze zrealizowaniem porządku obrad Wiceprzewodniczący Rady Gminy Sośno Mariusz Kuszewski zamknął posiedzenie, dziękując wszystkim za czynny udział.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Sośno
Mariusz Kuszewski
Protokolant: Agnieszka Daniluk
Protokół ze wspólnego posiedzenia wszystkich komisji Rady Gminy Sośno – 26.08.2024 r.pdf (1,81MB)