- Menu podmiotowe
- Rada Gminy Sośno
- Sesje
- Protokoły
- Protokoły z komisji Rady Gminy
Protokół ze wspólnego posiedzenia wszystkich komisji Rady Gminy Sośno – 29.11.2024 r.
Protokół Nr 7/2024
ze wspólnego posiedzenia wszystkich komisji Rady Gminy Sośno IX kadencji,
mającego miejsce w dniu 29 listopada 2024 roku w sali narad Urzędu Gminy Sośno
PORZĄDEK OBRAD
1. Otwarcie obrad.
Wspólnemu posiedzeniu wszystkich komisji, które trwało w godzinach 8:00 – 12:00 przewodniczył Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej radny Mirosław Dominiak. Witając wszystkich obecnych na spotkaniu dokonał otwarcia posiedzenia komisji. Poinformował radnych, że VIII sesja Rady Gminy Sośno odbędzie się w dniu 5 grudnia 2024 roku o godzinie 9:00 w Bibliotece –Domu Kultury w Sośnie. We wspólnym posiedzeniu komisji wzięło udział 13 radnych. (nieobecni radni: Mariusz Kuszewski oraz Adrian Resler). Oprócz radnych we wspólnym posiedzeniu komisji uczestniczyli także: Wójt Gminy Sośno Piotr Dobrzański, Zastępca Wójta Gminy Sośno Adam Ostrowski, Skarbnik Gminy Sośno Arkadiusz Stryszyk oraz dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych: Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie pan Marcin Grubicki i Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie pani Aleksandra Wojas–Stryszyk.
2. Omówienie projektów uchwał w sprawie:
2.1.1. odmowy uwzględnienia wniosku o podjęcie uchwały przez Radę Gminy Sośno w przedmiocie podziału sołectwa Dziedno
W dniu 17 czerwca 2024 roku wpłynął wniosek mieszkańców z osiedla Dziedno z żądaniem podziału sołectwa Dziedno na dwa odrębne sołectwa. Mieszkańcy zwracają we wniosku uwagę na brak boiska w osiedlu, na zły stan techniczny placu zabaw, jak również na to, że sołtys nie uwzględnia ich potrzeb. Społeczność lokalna z osiedla, która złożyła wniosek czuje się odosobniona w realizacji jakichkolwiek projektów na terenie wsi, której są mieszkańcami. Wniosek zawiera także negatywne opinie o działalności obecnego sołtysa wsi, który w ocenie mieszkańców z osiedla Dziedno nie reprezentuje ich potrzeb oraz interesów. Z treści wniosku wynika, że działania sołtysa nie spotykają się z aprobatą społeczności osiedlowej wspomnianej wsi. Wniosek został szczegółowo przeanalizowany przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. W wyniku tej analizy komisja uznała, że brak jest uzasadnionych podstaw do dokonania tego podziału.
Wobec powyższego przygotowano projekt uchwały wraz z opinią, na podstawie której komisja wnioskuje o nieuwzględnienie wniosku w przedmiocie podziału sołectwa Dziedno.
W opinii komisji podstawowym problemem w sołectwie jest brak zaangażowania mieszkańców z osiedla w życie wspólnoty. Podział sołectwa nie wpłynąłby pozytywnie na rozwiązanie zgłaszanych problemów. Wręcz przeciwnie, może on przyczynić się do osłabienia współpracy i utrudnić realizację inwestycji, które wymagają współdziałania mieszkańców całego sołectwa. W opinii komisji podział sołectwa nie będzie korzystny chociażby z perspektywy równomiernego rozwoju infrastruktury. Komisja zwraca także uwagę, że podział sołectwa Dziedno na dwa odrębne sołectwa wiąże się z dodatkowymi kosztami dla gminy.
Niniejszy projekt uchwały, podczas wspólnego posiedzenia komisji przedstawił Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji radny Remigiusz Zieliński.
Ze strony radnych do przedstawionego projektu uchwały nie zostały wniesione jakiekolwiek uwagi i tym samym został on zaopiniowany jednogłośnie pozytywnie przez 13 radnych.
Podsumowanie:
ZA - 13 radnych
PRZECIW - 0 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 0 radnych
2.1.2. utworzenia, zakresu i przedmiotu działania ośrodka wsparcia pod nazwą „KLUB SENIORA w Sośnie”
W trakcie wspólnego posiedzenia komisji poinformowano radnych o zamiarze utworzenia Klubu Seniora w Sośnie. Głównym celem utworzenia przedmiotowego ośrodka jest zapewnienie wsparcia seniorom osobom nieaktywnym zawodowo z terenu gminy Sośno w wieku 60+, poprzez umożliwienie korzystania z oferty opiekuńczej, aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej oraz prozdrowotnej, w zależności od potrzeb stwierdzonych w środowisku lokalnym. Klub działać będzie w ramach struktury organizacyjnej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie od 1 stycznia 2025 roku. Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie wspomniała, że działalność prowadzona będzie nieodpłatnie w siedzibie Biblioteki–Domu Kultury w Sośnie. Na realizację tego zadania zaplanowano w budżecie gminy (na 2025 rok) środki finansowe w kwocie 18 000,00 zł. Jednakże zapewniono radnych, że GOPS w Sośnie będzie starał się pozyskiwać fundusze z zewnątrz.
Radny Dawid Szwajca pytał o liczbę mieszkańców, którzy wyrazili wstępne zainteresowanie uczestnictwem w Klubie Seniora. Odpowiedziano radnemu, że dokładna liczba uczestników będzie znana po przeprowadzeniu rekrutacji w miesiącu grudniu 2024 roku. Z kolei radna Wioletta Pacek zwróciła uwagę, że niektórzy seniorzy mogą mieć problem z dojazdem do Sośna na zajęcia. Wobec tego zapytała czy możliwe byłoby organizowanie spotkań również w świetlicach wiejskich. Poinformowano radną, że na tym etapie projekt zakłada prowadzenie zajęć w Sośnie, jednak w przyszłości, w zależności od zainteresowania i możliwości finansowych, rozważane będzie rozszerzenie działalności Klubu Seniora na świetlice wiejskie.
Radna Kamila Jabłońska w nawiązaniu do projektu uchwały oceniła inicjatywę utworzenia klubu jako bardzo dobrą, zaznaczając, że może ona zmobilizować starszych ludzi do wyjścia z domu. Podkreśliła jednak, że dużym wyzwaniem będzie zachęcenie osób, które mogą uczestniczyć w zajęciach, ale nie chcą opuszczać swoich domów. Wskazała także na kluczową rolę sołtysów, którzy najlepiej orientują się kto w ich miejscowościach może być potencjalnym uczestnikiem zajęć.
Radni poprali projekt uchwały i uznali go za istotny dla integracji społecznej seniorów w gminie Sośno, opiniując go pozytywnie jednogłośnie bez uwag.
Podsumowanie:
ZA - 13 radnych
PRZECIW - 0 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 0 radnych
2.1.3. zmiany uchwały w sprawie nadania Statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Sośnie
Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie Aleksandra Wojas–Stryszyk wraz z wójtem gminy omówili konieczność dokonania zmiany zapisów w statucie gminnej jednostki organizacyjnej, tj. GOPS–u w Sośnie w związku z planowanym utworzeniem Klubu Seniora. Przy okazji przedyskutowano uporządkowanie zapisów dotyczących Punktu Interwencji Kryzysowej, który funkcjonuje w strukturze GOPS–u.
Podsumowując, w proponowanym projekcie uchwały uporządkowano i uściślono zakres działań GOPS–u, aby obejmował prowadzenie Klubu Seniora, a także zmodyfikowano zapis dotyczący zapewnienia kompleksowego wsparcia w ramach Punktu Interwencji Kryzysowej. Radni nie zgłosili uwag do proponowanych zmian w statucie GOPS–u, opiniując go pozytywnie.
Podsumowanie:
ZA - 13 radnych
PRZECIW - 0 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 0 radnych
2.1.4. szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia, w tym w schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi i mieszkaniach treningowych lub wspomaganych dla osób, których gminą właściwą miejscowo jest Gmina Sośno
Na wstępie omawianego projektu uchwały wójt gminy poinformował, że z uwagi na planowane utworzenie Klubu Seniora konieczne jest dostosowanie zapisów w uchwale dotyczącej zasad odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia, w schroniskach dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych. Wobec tego w przedmiotowym projekcie uchwały uwzględniono zapis dotyczący zasad odpłatności za korzystanie z usług Klubu Seniora, które będą nieodpłatne.
Podsumowanie:
ZA - 13 radnych
PRZECIW - 0 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 0 radnych
2.1.5. ustalenia stawek jednostkowych dotacji przedmiotowych na dowożenie dzieci do szkół dla samorządowego zakładu budżetowego
Niniejszy projekt uchwały przedstawił Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie Marcin Grubicki. Poinformował radnych, że dotacja przedmiotowa na dowożenie dzieci do szkół dla samorządowego zakładu budżetowego będzie wyższa od obecnie obowiązującej. Bez zmian pozostanie jedynie stawka jednostkowa na dowożenie dzieci do szkół autobusem do 22 miejsc siedzących (8,30 zł do przejechanego 1 km). Pan Marcin Grubicki zaznaczył, że kalkulacja jednostkowych stawek dotacji przedmiotowej dla 1 kilometra, wyliczona została na podstawie kosztów zakładu budżetowego odnośnie transportu oraz zatrudnienia pracowników (kierowców i opiekunów) w przeliczeniu na planowaną ilość kilometrów przewozu dzieci w 2025 roku. Wyjaśniono radnym, że konieczność podwyższenia stawek wynika głównie ze wzrostu najniższego wynagrodzenia od 1 stycznia 2025 roku. Ponadto oprócz wzrostu najniższego wynagrodzenia na wysokość stawek wpływa również rosnąca liczba dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, które korzystają z transportu. Pan Marcin Grubicki podkreślił, że w ciągu ostatnich 2-3 lat zauważono znaczny wzrost liczby dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla organizacji dowozów. Takie dzieci mają prawo do specjalnego traktowania, w tym odbioru i odwiezienia do miejsca zamieszkania, co wymaga indywidualnego dostosowania tras. Organizacja dowozu takich dzieci rządzi się odmiennymi regulacjami prawnymi, co dodatkowo wpływa na koszty, które muszą być uwzględnione w stawkach jednostkowych. Dyrektor zakładu budżetowego podsumowując swoją wypowiedź zaznaczył, że proponowana zmiana ma na celu pokrycie zwiększonych kosztów działalności zakładu budżetowego i zapewnienie ciągłości świadczonych usług.
Dyrektora samorządowego zakładu budżetowego pytano o szczegóły dotyczące liczby pokonywanych kilometrów przez pojazdy wykorzystywane do dowozu dzieci do szkół. Pan Marci Grubicki podał, że łącznie wszystkie pojazdy przejeżdżają rocznie około 137 000 km. Radni jednogłośnie uznali, że wzrost stawek jest uzasadniony, opiniując przedmiotowy projekt uchwały pozytywnie bez uwag.
Podsumowanie:
ZA - 13 radnych
PRZECIW - 0 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 0 radnych
2.1.6. ustalenia stawek jednostkowych dotacji przedmiotowych na koszenie zieleni dla samorządowego zakładu budżetowego
Stawka dotacji przedmiotowej na koszenie zieleni wzrośnie w 2025 roku o 0,03 zł i wynosić będzie 0,37 zł do 1m2 powierzchni koszonej wykaszarką ręczną. Pan Marcin Grubicki wskazał tereny w Sośnie, za wykaszanie których zakład budżetowy jest odpowiedzialny. Dotacja przedmiotowa na koszenie zieleni w 2025 roku wynosić będzie 13 801,00 zł. Powodem podwyższenia stawki za koszenie zieleni jest także wzrost najniższego wynagrodzenia od 1 stycznia 2025 roku.
Radny Dawid Szwajca przypomniał, że w 2023 roku padły zapewnienia ze strony poprzedniego wójta gminy, iż tereny zielone w sołectwie Sośno będą utrzymywać mieszkańcy wsi w ramach posiadanego funduszu sołeckiego. Pan Piotr Dobrzański, który obecnie piastuje urząd Wójta Gminy Sośno nawiązał do wypowiedzi radnego Dawida Szwajcy i poinformował, że chciałby powrócić do tego tematu w przyszłości, wskazując na potrzebę kontynuacji wcześniejszych założeń. Radny Ryszard Badziński dodał, że wielu sołtysów kosi trawę w swoich sołectwach we własnym zakresie, co pozwala zaoszczędzone środki przeznaczyć na inne potrzeby, takie jak poprawa stanu dróg gminnych w ich miejscowościach.
Dodatkowo radni zadawali pytania dotyczące kalkulacji stawki roboczo–godzinowej. W opinii radnego Remigiusza Zielińskiego stawka jest zbyt wysoka. W odpowiedzi wyjaśniono, że stawka uwzględnia zarówno koszty płacowe, jak i rzeczowe, związane z utrzymaniem sprzętu oraz zakupem materiałów. Przy okazji radny Stanisław Gackowski zwrócił uwagę, że należy wyrównać teren przy pomniku w Sośnie. Radni większością głosów zaopiniowali przedmiotowy projekt uchwały pozytywnie.
Podsumowanie:
ZA - 12 radnych
PRZECIW - 1 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 0 radnych
2.1.7. zasad i trybu udzielania dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji służących gospodarce wodnej oraz sposobu jej rozliczania
Wójt gminy przedstawił projekt uchwały. Wyjaśnił radnym, że opracowany akt wynika z konieczności dostosowania lokalnych przepisów do zmienionych przepisów unijnych dotyczących pomocy de minimis. Przedmiotowy projekt uchwały jest powtórzony, a kwota dofinansowania pozostaje na poziomie 12 000,00 zł. Projekt uchwały zgłoszono Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Oba podmioty nie wniosły uwag do przedłożonego projektu uchwały.
Radna Małgorzata Gregorczyk zapytała wójta gminy o orientacyjny koszt budowy studni, na co wójt odpowiedział, że nie jest w stanie podać jednoznacznej kwoty, ponieważ koszty zależą od specyfiki inwestycji, takich jak głębokość wiercenia czy dostępność odpowiednich zasobów. Ponadto radni zainteresowali się liczbą gospodarstw domowych, które pozostają niepodłączone do sieci wodociągowej. Dyrektor zakładu budżetowego wspólnie z wójtem gminy odpowiedzieli, że są to pojedyncze przypadki i dotyczą one głównie obszarów trudno dostępnych. Dodatkowo zwrócono uwagę, że mieszkańcy początkowo wyrażają chęć podłączenia się do sieci, jednak po jej wybudowaniu często rezygnują z tej możliwości. W takcie spotkania padło także pytanie o koszt całkowity podłączenia mieszkańców do sieci wodociągowej. Dyrektor zakładu budżetowego wyjaśnił, że koszty te są zróżnicowane i zależą od odległości między domem, a siecią. Podkreślono, że zakład budżetowy gminy realizuje tego typu usługi po kosztach własnych, bez generowania zysku.
Radny Marcin Skalski zapytał, czy pracownicy urzędu gminy podejmowali starania o uzyskanie wsparcia finansowego na budowę zbiorczej sieci wodno–ściekowej. Wójt gminy odpowiedział, że temat jest mu znany i był dokładnie analizowany. Podkreślił, że problemem jest brak jasnych szczegółów dotyczących możliwości pozyskania środków, zwłaszcza w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Wójt gminy zaznaczył, że ,,diabeł tkwi w szczegółach”, a czasowe trudności wynikają z braku jasno określonych zasad ubiegania się o dofinansowanie. Gdy szczegóły będą dostępne, wójt gminy zapewnił radnych, że gmina pochyli się nad tym zadaniem.
Podczas komisji pytano o montaż liczników umożliwiających zdalny odczyt wodomierzy oraz o koszty takiej inwestycji dla gospodarstwa domowego. Pan Marcin Grubicki odpowiedział, że obecny system, w którym pracownik zakładu gospodarki komunalnej osobiście odczytuje wodomierze w domach, jest najtańszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Jednakże w przyszłości należałoby rozważyć, czy zmiana systemu na zdalny powinna obejmować całą sieć, czy jedynie jej część. Podkreślono, że starsze osoby mogą mieć trudności z obsługą nowoczesnych technologii. Dodatkowo radni pytali o stan techniczny obecnej sieci wodociągowej na terenie gminy Sośno oraz o plany jej wymiany. Dyrektor ZGK w Sośnie odpowiedział, że sieć wodociągowa w niektórych miejscach wymaga modernizacji, jednak konkretne prace są planowane w miarę posiadanych środków finansowych. Priorytetem będzie wymiana najbardziej wyeksploatowanych odcinków sieci.
Radni zaopiniowali niniejszy projekt uchwały pozytywnie.
Podsumowanie:
ZA - 13 radnych
PRZECIW - 0 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 0 radnych
2.1.8. zmiany uchwały w przedmiocie wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej
Projekt uchwały przedstawił skarbnik gminy. Poinformował, że na podstawie uchwały z dnia 30 września 2021 roku Urząd Gminy Sośno obsługuje gminne jednostki organizacyjne w postaci: Szkoły Podstawowej w Sośnie, Wąwelnie, Przepałkowie oraz Samorządowego Przedszkola w Sośnie. Od 1 stycznia 2025 roku planowane jest dołączenie obsługi księgowej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie. Przejęcie przez urząd gminy obowiązków głównej księgowej wiąże się z przeniesieniem pracownika GOPS–u do budynku urzędu gminy. Takie rozwiązanie pozwoli gminie zaoszczędzić środki finansowe, a wspólna obsługa finansowa wszystkich jednostek budżetowych poprawi efektywność pracy i usprawni zarządzanie.
Radni pytali czy zostały już przeliczone oszczędności wynikające z przeniesienia obsługi księgowej do urzędu gminy w porównaniu do kosztów utrzymania stanowiska księgowej w GOPS–ie. W odpowiedzi wskazano, że koszty na pewno będą niższe. Ponadto dopytywano o liczbę osób zatrudnionych w GOPS–ie przed nawałnicą w 2017 roku oraz obecnie. Pani Aleksandra Wojas–Stryszyk zapewniła radnego, że przygotuje radnemu zestawienie i przekaże w terminie późniejszym. Radni powyższy projekt uchwały zaopiniowali pozytywnie bez uwag.
Podsumowanie:
ZA - 13 radnych
PRZECIW - 0 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 0 radnych
2.1.9. dopuszczenia zapłaty podatków i innych opłat stanowiących dochody budżetu Gminy Sośno instrumentem płatniczym
Projekt uchwały przedstawił skarbnik gminy. Poinformował, że od przyszłego roku planuje się wprowadzenie możliwości płatności należności budżetowych stanowiących dochody budżetu gminy za pomocą terminala mobilnego. Skarbnik gminy dodał, że zamierza się zlikwidować obrót gotówkowy w jednostkach organizacyjnych gminy Sośno i zamknąć kasę Urzędu Gminy Sośno. Wpłat będzie można dokonywać na rachunek bankowy lub poprzez terminal w urzędzie gminy, a także w zakładzie gospodarki komunalnej. A w zakresie podatków i opłat lokalnych również u inkasentów (sołtysów).
Pytano o roczny koszt utrzymania terminala, na co skarbnik gminy odpowiedział, że tego typu koszt opiewa na kwotę 700,00 zł plus 0,5% za każdą transakcję. Gmina posiada terminal w ramach projektu ,,Gmina Bezgotówkowa” i pozostanie darmowy do końca 2025 roku, co pozwoli na zebranie danych dotyczących zainteresowania płatnościami bezgotówkowymi i analizę faktycznych kosztów dla gminy. Zastępca wójta gminy Adam Ostrowski dodał, że zgodnie z przepisami przewóz gotówki z urzędu do banku powinien być zabezpieczony przez eskortę, co jest jednak kosztowną usługą, na którą gminę obecnie nie stać. W nawiązaniu do tego co powiedział zastępca wójta zaproponowano, aby ze względów bezpieczeństwa ograniczyć rolę sołtysów w zakresie pobierania podatków lokalnych od mieszkańców, wskazując na potrzebę minimalizowania ryzyka związanego z przewozem i przechowywaniem gotówki. Radni powyższy projekt uchwały, większością głosów, zaopiniowali pozytywnie.
Podsumowanie:
ZA - 12 radnych
PRZECIW - 0 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 1 radnych
2.1.10. uchylenia uchwały w sprawie poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa
Skarbnik gminy przedstawił projekt uchwały informując radnych, że z uwagi na planowaną likwidację obrotu gotówkowego w jednostkach organizacyjnych gminy i zamknięcie kasy Urzędu Gminy Sośno zachodzi konieczność uchylenia aktu prawnego dotyczącego poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa. Od momentu wejścia w życie uchwały, wszelkie należności z tytułu opłaty skarbowej będzie można regulować w sposób bezpośredni za pomocą terminala płatniczego oraz przelewem na wskazany rachunek bankowy gminy. Zmiana ta zapewni mieszkańcom większą elastyczność w regulowaniu opłat oraz wyeliminuje potrzebę prowadzenia inkasa. Radni powyższy projekt uchwały, większością głosów, zaopiniowali pozytywnie.
Podsumowanie:
ZA - 11 radnych
PRZECIW - 0 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 2 radnych
2.1.11. uchylenia uchwały w sprawie zarządzenia poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa
Projekt uchwały omówił skarbnik gminy, informując radnych, że od 2023 roku urząd gminy zajmuje się poborem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Uchylenie uchwały w sprawie zarządzenia poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa ma na celu uporządkowanie stanu prawnego. Planuje się, że gospodarką odpadami zajmie się jedna osoba, która zostanie przeniesiona z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie do urzędu gminy i zatrudniona na pełen etat. Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie można dokonywać na rachunek bankowy lub poprzez terminal z uwagi na likwidację obrotu gotówkowego w jednostkach organizacyjnych gminy Sośno i zamknięcie kasy Urzędu Gminy Sośno. Skarbnik zaznaczył, że przedmiotowy projekt uchwały ma charakter porządkowy, ponieważ już od dwóch lat system gospodarowania odpadami komunalnymi jest obsługiwany przez urząd gminy.
Radny Stanisław Gackowski zapytał, czy obsługę księgową Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie można byłoby w przyszłości włączyć do urzędu gminy. Wyjaśniono radnemu, że choć jest to teoretycznie możliwe, zakład budżetowy posiada odrębny system obsługi finansowej, który różni się od zasad obowiązujących w urzędzie gminy. Radni powyższy projekt uchwały zaopiniowali pozytywnie bez uwag.
Podsumowanie:
ZA - 13 radnych
PRZECIW - 0 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 0 radnych
2.1.12. wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, terminie i miejscu jej składania oraz warunkach i trybie składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej
Skarbnik gminy omówił przedmiotowy projekt uchwały informując radnych, że w obecnie obowiązującej wersji deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wskazanym miejscem do składania deklaracji był Zakład Gospodarki Komunalnej w Sośnie oraz urząd gminy. Ze względu na plany związane z przeniesieniem pracownika z zakładu budżetowego do budynku urzędu gminy zmieniono zapis mówiący o tym, że miejscem składania druku deklaracji jest wyłącznie urząd gminy. Wobec tego przedmiotową deklarację, od 1 stycznia 2025 roku, będzie można składać w budynku urzędu gminy lub internetowo przez platformę EPUAP. Ponadto druk deklaracji uzupełniono o adres e–mail, numer telefonu, a także o datę urodzenia, imię ojca i matki celem przyszłościowego uzupełnienia danych w tytule wykonawczym. Radni powyższy projekt uchwały zaopiniowali pozytywnie bez uwag.
Podsumowanie:
ZA - 13 radnych
PRZECIW - 0 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 0 radnych
2.1.13. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Sośno na lata 2024–2029 oraz zmian w budżecie gminy na 2024 rok
Skarbnik gminy omówił proponowane zmiany w tegorocznym budżecie gminy, w tym w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy Sośno na lata 2024–2029. Pan Arkadiusz Stryszyk omawiając zmiany w tegorocznym budżecie gminy wyjaśnił radnym z czego wynikają zwiększenia i zmniejszenia w poszczególnych rozdziałach i paragrafach. Dokładnie wskazał, jakie czynniki wpłynęły na kwotę wydatków. Skarbnik gminy zapewnił radnych, że wprowadzone zmiany pomiędzy paragrafami w ramach działów i rozdziałów umożliwiają prawidłową realizację budżetu naszej gminy.
W nawiązaniu do omówionych przez skarbnika gminy powyższych projektów uchwał radni pytali o dokładną lokalizację przepustu drogowego w Dębinach, który planuje się przebudować w 2024 roku oraz pytano o zwiększenie dotacji dla Biblioteki–Domu Kultury w Sośnie na wyposażenie i organizację otwarcia nowej części budynku w kwocie 20 000,00 zł. Radny Marcin Skalski zwrócił się do skarbnika gminy z pytaniem o proporcje, jakie składają się na planowaną kwotę – ile zostanie przeznaczone na zakup wyposażenia, a ile na organizację uroczystości. Wyjaśniono radnemu, że na chwilę obecną dokładne proporcje nie są znane, ponieważ liczba osób, które wezmą udział w uroczystości, wciąż pozostaje nieokreślona. Po zakończeniu i rozliczeniu wydarzenia możliwe będzie podanie konkretnych kwot. Skarbnik gminy dodał, że część środków z tej dotacji planuje się przeznaczyć na logo budynku oraz na zakup dodatkowych mebli. Z kolei nawiązując do tematu dokładnej lokalizacji przepustu drogowego w Dębinach wójt gminy poinformował, że chodzi o przepust w kierunku leśniczówki (zjazd z drogi powiatowej w centrum wsi na drogę gminną). Projekty uchwał dotyczące proponowanych zmian w budżecie gminy radni zaopiniowali pozytywnie jednogłośnie.
Podsumowanie:
ZA - 13 radnych
PRZECIW - 0 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 0 radnych.
W dalszej części spotkania powrócono do tematu podatku rolnego na 2025 rok ze względu na wniosek złożony przez radnego Marcina Skalskiego, któremu zależy na tym, aby stawka wspomnianego podatku została obniżona o 10%. Podczas posiedzenia przedstawiono tabelaryczne zestawienie skutków finansowych dla gminy w przypadku obniżenia podatku o 3%, 5% oraz 10%. Po wnikliwej dyskusji, w której uwzględniono argumenty wójta dotyczące wpływu ewentualnych zmian na budżet gminy, radni większością głosów, uznali, że nie ma potrzeby wprowadzania projektu uchwały w tej sprawie do porządku obrad VIII sesji Rady Gminy Sośno, która odbędzie się w dniu 5 grudnia 2024 roku (godz. 9:00, B–DK w Sośnie). I tak będzie to jedyny podatek, którego wysokość w 2025 roku podlega obniżce w porównaniu z rokiem 2024 w związku z niższą stawką ogłoszoną przez GUS stanowiącą podstawę jego obliczenia.
Podsumowanie opiniowania:
ZA - 4 radnych
PRZECIW - 7 radnych
WSTRZYMAŁO SIĘ - 2 radnych.
Następnie podczas posiedzenia poinformowano radnych, że opłaty za odbiór odpadów komunalnych w 2025 roku pozostaną na niezmienionym poziomie, co oznacza, że na tę chwilę nie przewiduje się podwyżek w tym zakresie. Jednakże tematyka śmieci będzie na bieżąco monitorowana pod względem ilości odpadów zbieranych od mieszkańców i kosztów ich wywozu. Dla przypomnienia wójt gminy przedstawił wysokość stawek obecnie obowiązujących:
- 35,50 zł od właścicieli nieruchomości, położonych na terenie gminy Sośno, na których zamieszkują mieszkańcy;
- 32,50 zł od właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.
Skarbnik gminy przedstawił projekt budżetu gminy na 2025 rok oraz wnioski jednostek budżetowych i organizacji społecznych, które nie zostały w nim ujęte. Skarbnik omówił również Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy na lata 2025–2029. Przewodniczący komisji stałych rady są zobowiązani przedstawić opinie na temat projektu budżetu gminy na przyszły rok do dnia 16 grudnia 2024 roku.
Radni zostali także zobowiązani do zgłoszenia (do dnia 10 grudnia 2024 roku) propozycji tematów, które ich zdaniem powinny znaleźć się w przyszłorocznym planie pracy Rady Gminy Sośno.
W dniu 26 listopada 2024 roku radny Marcin Skalski złożył do biura rady pisemny wniosek dotyczący włączenia do obrad Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej przedstawicieli Izby Rolniczej. Przewodniczący Rady Gminy Sośno Ryszard Badziński w odpowiedzi na wniosek radnego poinformował, że już wcześniej planowano zaprosić jednego z przedstawicieli, a termin spotkania wyznaczony jest na dzień 23 grudnia 2024 roku.
Radna Kamila Jabłońska korzystając z okazji poinformowała, że w dniu 12 grudnia 2024 roku w Toruniu odbędzie się spotkanie inauguracyjne, podczas którego nastąpi uroczyste wręczenie pierwszych nominacji członkom nowo powołanego Europejskiego Korpusu Radnych. W tak ważnym wydarzeniu radna Kamila Jabłońska będzie godnie reprezentować nasz samorząd.
Przewodniczący Rady Gminy Sośno Ryszard Badziński nawiązał do wpisu w mediach społecznościowych opublikowanego przez jednego radnego przed poprzednią sesją rady. W jego opinii treść tego wpisu miała na celu wzbudzenie niezadowolenia mieszkańców z działań radnych gminy Sośno obecnej kadencji. Radny podkreślił, że w ciągu 20 lat swojej pracy w radzie gminy nigdy wcześniej nie miała miejsca sytuacja, w której którykolwiek z radnych publicznie nastawiałby mieszkańców przeciwko władzom gminy. Ryszard Badziński wyraził zaniepokojenie, sugerując, że takie działania mogą prowadzić do skłócenia społeczeństwa i zaszkodzić wspólnej pracy na rzecz gminy. W opinii radnego należy unikać sytuacji, które mogą prowadzić do niepotrzebnych napięć w lokalnej społeczności.
Ponownie powrócono do kwestii organizacji spotkań wszystkich komisji rady w jednym dniu i o tej samej godzinie. Temat wywołał ożywioną dyskusję, w której poruszono zarówno zalety jak i wady tego rozwiązania. Zdaniem przewodniczącego rady gminy wspólne posiedzenia komisji mogą być dobrym rozwiązaniem w wyjątkowych sytuacjach, gdy omawiane są kluczowe tematy wymagające udziału wszystkich radnych. Jednak takie rozwiązanie nie powinno być wprowadzane na stałe, ponieważ utrudnia szczegółowe omawianie kwestii w zakresie kompetencji poszczególnych komisji. Wójt gminy zwrócił radnym uwagę na zapisy statutu gminy, w tym regulaminu rady gminy, które jasno określają podział na odrębne komisje. Podkreślił również, że odpowiedzialność za organizację pracy rady gminy spoczywa na jej przewodniczącym, a komisji na poszczególnych przewodniczących tych komisji. Ostateczna decyzja w sprawie organizacji posiedzeń komisji ma zapaść podczas najbliższego prezydium rady gminy.
W związku ze zrealizowaniem porządku obrad Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej Mirosław Dominiak zamknął posiedzenie, dziękując wszystkim za czynny udział.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej
Mirosław Dominiak
Protokół sporządziła: Agnieszka Daniluk
Protokół ze wspólnego posiedzenia wszystkich komisji Rady Gminy Sośno.pdf (6,44MB)