Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Raport z przeprowadzonych konsultacji społecznych w przedmiocie zaopiniowania treści projektów statutów sołectw gminy Sośno

Rok:
2023

Raport z konsultacji społecznych
w przedmiocie treści projektów statutów sołectw gminy Sośno
 

1. Konsultacje społeczne zostały zarządzone przez Wójta Gminy Sośno zarządzeniem Nr R0.O050.57.2022 z dnia 14 lipca 2022 r. podjętego na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r. poz. 559 z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 1 uchwały Nr XVIII/110/2016 Rady Gminy Sośno z dnia 21 czerwca 2016 r. w sprawie regulaminu konsultacji z mieszkańcami gminy Sośno (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. poz. 2275).

2. Przedmiotem konsultacji społecznych były projekty statutów wszystkich sołectw gminy Sośno. Teksty statutów poszczególnych sołectw udostępnione zostały:
1) u sołtysów (dwa egzemplarze wydruków na papierze);
2) w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Sośno;
3) na stronie internetowej gminy Sośno.

3. Konsultacje przeprowadzono w okresie od 18 lipca 2022 r. do 30 września 2022 r. w następujących formach:
1) przez składanie wniosków w formie pisemnej;
2) zbieranie uwag w punkcie konsultacyjnym u sekretarza gminy Sośno;
3) przy okazji zebrań wiejskich.

Treść statutów omówiono wcześniej, podczas narad Wójta z sołtysami w dniach: 11 marca 2022 r. oraz 22 czerwca 2022 r. W dniu 29 sierpnia 2022 r. przekazano sołtysom informację na temat konsultacji społecznych, które będą prowadzone podczas wrześniowych zebrań wiejskich. Po raz kolejny zapoznano sołtysów z projektami statutów sołectw oraz przekazano im dwa egzemplarze projektu statutów poszczególnych sołectw.

4. Mieszkańcy nie złożyli żadnych wniosków w formie pisemnej dotyczących treści statutów. Sołtys wsi Olszewka, w miesiącu lipcu br., przekazała sekretarzowi gminy uwagi dotyczące statutu sołectwa Olszewka. Dotyczyły one proponowanej ilości radnych rady sołeckiej (§ 6 ust. 2) oraz ilości mieszkańców podpisujących się pod wnioskiem do sołtysa w sprawie zorganizowania zebrania wiejskiego, o czym mowa w § 8 ust. 1 pkt 3 projektu statutu. Ponadto poinformowała, że przeanalizowała szczegółowo projekt statutu ze znajomym prawnikiem, który nie wniósł uwag do treści.

5. Konsultacje społeczne zostały przeprowadzone podczas zebrań wiejskich w miesiącu wrześniu 2022 r. Informacje o zebraniach zostały przekazane mieszkańcom w sposób zwyczajowo przyjęty w każdym sołectwie. Informacje wraz z porządkiem zebrania, obejmującego m.in. konsultacje społeczne, wywieszono na tablicach ogłoszeń oraz dodatkowo przekazano przy pomocy kurend. Sołtysi również do informacji o zebraniu (kurend) dołączali egzemplarz projektu statutu.
Podczas zebrań sekretarz gminy informował o ogłoszonych konsultacjach projektów statutów sołectw, które odbywają się od 18 lipca do 30 września 2022 r. Statuty zamieszczone są na stronach internetowych gminy Sośno. Poinformował o możliwości składania uwag i propozycji do treści tych statutów mailowo lub w sekretariacie Urzędu Gminy Sośno bądź też bezpośrednio u sekretarza gminy Sośno. Sekretarz przypomniał, że podczas zebrań wyborczych w sołectwach w 2019 r., związanych z wyborami sołtysa i rady sołeckiej, informowano wyborców – mieszkańców sołectw – o możliwości wyboru sołtysa i rady na 5 – letnią kadencję. Taką zmianę zaproponowali radni poprzedniej i nowej kadencji Rady Gminy Sośno, którzy pragnęli zrównać kadencję sołtysów z kadencją organów gminy – tak jak do tej pory to funkcjonowało. Wyborcy mieli już taką świadomość, że sołtysi i radni mogą pełnić swoją funkcję 5 lat. Nie było tutaj sprzeciwu ani uwag mieszkańców.

Sekretarz przedstawił proponowane zmiany w dotychczasowych statutach, które polegają w szczególności na:
1) zrównaniu kadencji sołtysów i rad sołeckich z kadencją organów gminy; po skończeniu obecnej kadencji sołtysa i rady sołeckiej – będą one pełniły swoją funkcję do czasu wyborów nowego sołtysa i rady;
2) procedurze wyborczej sołtysa i rad sołeckich wprowadzającej instytucję ,,zebrań wyborczych” w sołectwie, na których nie obowiązuje już quorum jak dotychczas; wprowadzono także możliwość odwołania sołtysa przez wyborców a także możliwość odwołania się sołtysa do sądu administracyjnego;
3) pozostałe zmiany – uszczegółowienia (sprecyzowania), stanowią zapisy zgodnie z obecnie obowiązującą interpretacją prawa ustrojowego – orzeczeniami administracji i wyrokami sądów administracyjnych.

Podczas spotkań z mieszkańcami sekretarz gminy zachęcał wszystkich zebranych do przeczytania projektu statutu i wzięcia czynnego udziału w konsultacjach.

Podczas każdego zebrania wiejskiego mieszkańcy określili liczbowo ilość radnych rady sołeckiej (§ 6 ust. 2) oraz ilości (liczbę) mieszkańców podpisujących się pod wnioskiem do sołtysa w sprawie zorganizowania zebrania wiejskiego (§ 8 ust. 1 pkt 3). Dane takie, zaproponowane przez zebranie wiejskie, zawierają protokoły z zebrań wiejskich.

6. Stwierdza się, że w konsultacjach społecznych udział wzięło 341 mieszkańców gminy Sośno i zostały przeprowadzone zgodnie z ,,Regulaminem konsultacji z mieszkańcami gminy Sośno” przyjętym uchwałą Nr XVIII/110/2016 Rady Gminy Sośno z dnia 21 czerwca 2016 r. w sprawie regulaminu konsultacji z mieszkańcami gminy Sośno.

Załącznik :

PDFRaport z przeprowadzonych konsultacji społecznych w przedmiocie zaopiniowania treści projektów, statutów, sołectw gminy Sośno (996,90KB)

Kategorie strony: Sołectwa, Zebrania wiejskie
Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego