Projekt protokołu z obrad X sesji Rady Gminy Sośno z dnia 30 stycznia 2025 roku
PROJEKT PROTOKOŁU Nr 10/2025
z X sesji Rady Gminy Sośno mającej miejsce w dniu 30 stycznia 2025 roku
PORZĄDEK OBRAD
1. Otwarcie obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Sośno Ryszard Badziński otworzył X sesję rady gminy, jednocześnie witając radnych, wójta, zastępcę wójta, skarbnika, sekretarza oraz sołtysów poszczególnych jednostek pomocniczych gminy.
Z uwagi na tematykę sesji dotyczącą realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, w obradach udział wziął także przedstawiciel Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ,,ZDROWIE” Sośno–Wąwelno dr Ghazwan Haj Bakri. Swoją obecnością na sesji zaszczyciła także pani Marzena Grzegorzewska, która prywatnie prowadzi działalność w zakresie praktyki pielęgniarskiej. Przewodniczący rady gminy powitał zaproszonych gości.
2. Stwierdzenie kworum.
Przewodniczący rady gminy poinformował, że kworum zostało osiągnięte, przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Sośno. Obecnych było 13 radnych (nieobecni radni: Adrian Resler oraz Waldemar Żakowicz). Przewodniczący rady gminy stwierdził prawomocność obrad.
3. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
Protokół z obrad sesji, która miała miejsce w dniu 30 grudnia 2024 roku został przyjęty pozytywnie jednogłośnie przez 13 radnych.
4. Informacja z pracy komisji stałych w okresie między sesjami.
W miesiącu styczniu 2025 roku odbyły się dwa wspólne posiedzenia komisji rady gminy. Dnia 24 stycznia 2025 roku Komisja Rewizyjna obradowała wspólnie z Komisją Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu. Informację z pracy tych komisji przedstawiła radna Wioletta Pacek. Natomiast z informacją odnośnie pracy Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej, która w dniu 27 stycznia 2025 roku odbyła wspólne posiedzenie z Komisją Finansów, Planowania, Budżetu i Spraw Socjalnych, zapoznał radny Mirosław Dominiak. Spotkania wspólnych komisji rady gminy miały miejsce w sali narad Urzędu Gminy Sośno.
Radny Marcin Skalski nawiązując do przedstawionej informacji przez radnego Mirosława Dominiaka z pracy dwóch komisji, w kontekście projektu uchwały dotyczącego opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania ich bezdomności na terenie gminy w 2025 roku, zapytał dodatkowo, czy gospodarstwa domowe zapewniające miejsce dla odebranych zwierząt gospodarskich są sprawdzane przez Inspekcję Weterynaryjną pod kątem dostosowania warunków bytowych dla tych zwierząt.
Wójt gminy odpowiadając radnemu na pytanie dotyczące kontroli gospodarstw domowych, które zapewniają miejsce dla odebranych zwierząt gospodarskich wyjaśnił, że Inspekcja Weterynaryjna opiniuje program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności i jeśli nie zgłasza do niego uwag, to wskazane w programie gospodarstwo domowe może pełnić taką funkcję.
5. Informacja o działaniach Wójta Gminy Sośno oraz o realizacji zgłoszonych interpelacji i wniosków podczas posiedzenia poprzedniej sesji, jak również w okresie międzysesyjnym.
Wójt Gminy Sośno Piotr Dobrzański przedstawił sprawozdanie z podejmowanych przez niego działań w okresie międzysesyjnym oraz o sposobie realizacji interpelacji i zapytań zgłaszanych w okresie międzysesyjnym, jak również o sposobie realizacji wniosków formalnych złożonych podczas posiedzeń komisji Rady Gminy Sośno. Radni nie wnieśli uwag do informacji przedstawionych przez włodarza gminy Sośno.
6. Interpelacje i zapytania radnych.
Radny Marcin Skalski złożył interpelację do Wójta Gminy Sośno za pośrednictwem Przewodniczącego Rady Gminy Sośno w sprawie remontu drogi gminnej w Zielonce. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na bardzo zły stan techniczny drogi, argumentując, że jej nawierzchnia jest w znacznym stopniu zniszczona, a liczne dziury, które w czasie opadów deszczu zostają zalane wodą, powodują utrudnienia w ruchu. Radny podkreślił, że drogą tą codziennie przejeżdża autobus szkolny, co naraża pojazd na uszkodzenia. Zwrócił również uwagę, że ostatni remont nawierzchni miał miejsce około 14 lat temu, a droga stanowi istotny odcinek komunikacyjny dla mieszkańców Zielonki. Radny Marcin Skalski interpeluje o uwzględnienie w planie inwestycyjnym na rok 2025 możliwości przeprowadzenia niezbędnych napraw, w tym wyrównania nawierzchni, łatania ubytków lub wykonania nowej warstwy asfaltowej. Zaznaczył, że poprawa stanu technicznego drogi nie tylko zwiększy bezpieczeństwo i komfort użytkowników, ale również zmniejszy koszty jej dalszego utrzymania.
7. Realizacja zadań z zakresu ochrony zdrowia.
Przewodniczący rady gminy w pierwszej kolejności udzielił głosu wójtowi gminy, który przedstawił informację dotyczącą realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Wójt poinformował wszystkich uczestniczących w obradach sesji, jakie czynniki składają się na zapewnienie równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Ponadto wspomniał, iż nasza gmina otrzymuje dotacje z budżetu państwa na sfinansowanie kosztów świadczeń zdrowotnych dla osób spełniających kryteria dochodowe określone w ustawie o pomocy społecznej. Zadanie to realizowane jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sośnie. Osobom pobierającym zasiłki stałe i świadczenia rodzinne w ramach środków publicznych sfinansowano świadczenia opieki zdrowotnej. Na ten cel przeznaczono 99 759,33 zł. W minionym roku mieszkańcy skorzystali z bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnej pracowni mammograficznej oraz z możliwości bezpłatnego zbadania słuchu i wzroku. Wójt gminy poinformował także o realizowanych akcjach szkolnych i programach zdrowotnych.
Na zakończenie swojego wystąpienia wójt gminy wspomniał o rozpoczętej budowie nowego ośrodka zdrowia, który będzie w pełni dostosowany do aktualnych wymogów prawnych oraz potrzeb mieszkańców. Podsumowując wójt gminy poinformował, że w 2024 roku gmina skutecznie realizowała zadania związane z zapewnieniem równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz szeroko zakrojoną promocję zdrowia i profilaktykę wśród mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
W następnej kolejności głos zabrał dr Ghazwan Haj Bakri, który przedstawił sprawozdanie z funkcjonowania NZOZ ,,Zdrowie". Poinformował, że placówka świadczy podstawową opiekę medyczną codziennie w godzinach od 8:00 do 18:00, zarówno w Sośnie jaki i w Wąwelnie, w zależności dostępności lekarza. Przekazał również, że zakład opieki zdrowotnej zawarł umowy z Kujawsko–Pomorskim NFZ w Bydgoszczy na udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (lekarska i pielęgniarska) oraz realizację profilaktycznych programów zdrowotnych, w tym badań cytologicznych i programu dotyczącego chorób układu krążenia. W 2024 roku udzielono ogółem 12 710 porad przez lekarzy POZ. W ośrodkach umożliwione jest skorzystanie z usług diagnostycznych z wykorzystaniem sprzętu medycznego, a także z badań w punktach pobrań znajdujących się w placówkach w Sośnie oraz w Wąwelnie (dwa razy w tygodniu). Lekarską, ambulatoryjną i wyjazdową opiekę nocną, jak również świąteczną w dalszym ciągu zapewnia Szpital Powiatowy w Więcborku.
W dalszej części obrad przewodniczący rady gminy udzielił głosu pani Marzenie Grzegorzewskiej, która poinformowała o liczbie zabiegów pielęgniarskich i odwiedzin profilaktycznych, które wykonała w 2024 roku w formie indywidualnej praktyki pielęgniarskiej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako pielęgniarka. Pani Marzena Grzegorzewska ma pod swoją opieką pielęgniarską 700 pacjentów. Radni nie mieli pytań do dr Ghazwana Haj Bakriego oraz pani Marzeny Grzegorzewskiej.
Następnie przewodniczący rady gminy odczytał informację podmiotu medycznego REMED s. c. Grupowa Praktyka Środowiskowo–Rodzinna i Pielęgniarsko–Położnicza. Przedstawicielki spółki REMED w informacji wspomniały o kontrakcie zawartym z NFZ, w ramach którego zapewniają świadczenia medyczne podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie pielęgniarki i położnej w miejscu zamieszkania pacjenta (w stanach medycznie uzasadnionych) oraz w gabinecie pielęgniarki i położnej. Zapewniają świadczenia medyczne pacjentom z aktywnej listy POZ oraz w stanach nagłego zachorowania osobom spoza gminy własnej i sąsiadujących gmin. Ostatnie sprawozdanie dotyczyło opieki stomatologicznej na terenie gminy Sośno. Świadczenia w ramach kontraktu zawartego z NFZ są udzielane zarówno dla młodzieży do 18. roku życia, jak i osobom dorosłym. W informacji przygotowanej przez stomatologa zawarty został zakres zabiegów dostępnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w odniesieniu do poszczególnych grup wiekowych.
*Podczas realizacji przedmiotowego punktu porządku obrad radny Mariusz Kuszewski opuścił salę widowiskową Biblioteki–Domu Kultury w Sośnie i od tego momentu nie brał udziału w dalszej części spotkania.
Zanim przystąpiono do realizacji kolejnego punktu porządku obrad X sesji przewodniczący rady gminy zarządził 10–minutową przerwę.
8. Przyjęcie planów pracy poszczególnych komisji Rady Gminy Sośno na 2025 rok:
8.1. plan pracy Komisji Finansów, Planowania, Budżetu i Spraw Socjalnych
Plan pracy komisji na 2025 rok przedstawiła radna Sylwia Kamińska.
Uwag do planu nie zgłoszono.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
8.2. plan pracy Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej
Plan pracy komisji na 2025 rok przedstawił radny Mirosław Dominiak.
Uwag do planu nie zgłoszono.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
8.3. plan pracy Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu
Plan pracy komisji na 2025 rok przedstawił radny Henryk Wardziński.
Uwag do planu nie zgłoszono.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
8.4. plan pracy Komisji Rewizyjnej
Plan pracy komisji na 2025 rok przedstawiła radna Wioletta Pacek.
Uwag do planu nie zgłoszono.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
8.5. plan pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji
Plan pracy komisji na 2025 rok przedstawił radny Remigiusz Zieliński.
Uwag do planu nie zgłoszono.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
9. Podjęcie uchwał w sprawie:
9.1. zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Sośno na lata 2025–2029
Projekt uchwały omówił Skarbnik Gminy Sośno Arkadiusz Stryszyk.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
9.2. zmian w budżecie gminy na 2025 rok
Projekt uchwały omówił Skarbnik Gminy Sośno Arkadiusz Stryszyk.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto
Podsumowanie:
ZA – 12 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.
10. Wolne wnioski i zapytania.
Podczas sesji radny Dawid Szwajca zgłosił potrzebę wycinki zakrzaczeń przy drodze powiatowej między Wąwelnem, a Mierucinem. Natomiast radny Remigiusz Zieliński pytał, jakie kryteria należy spełnić, aby dostać się do nowo utworzonego Klubu Seniora w Sośnie. Wskazał, że duża część mieszkańców Sośna nie została przyjęta do tego klubu, gdyż obejmuje on jedynie 15 osób. Prosił również o przekazanie seniorom informacji, z czego wynika to ograniczenie.
11. Odpowiedzi na wnioski i zapytania zgłoszone podczas obrad.
Wójt gminy w pierwszej kolejności udzielił wstępnej odpowiedzi na interpelację dotyczącą remontu drogi w Zielonce. Wójt podkreślił, że jakość dróg stanowi wyzwanie dla każdego sołectwa i jest jednym z najtrudniejszych tematów dla gminy. Wójt wskazał na ograniczone środki finansowe oraz konieczność szukania optymalnych rozwiązań umożliwiających realizację remontów. Zaznaczył, że utrzymanie dróg odbywa się we współpracy z samorządami wiejskimi. Wójt odniósł się również do argumentu, że po drogach gminnych poruszają się autobusy szkolne. Przypomniał, że dawniej autobusy nie jeździły po drogach gruntowych, jednak na prośbę rodziców wprowadzono takie rozwiązanie, co w efekcie postawiło gminę przed dodatkowymi wyzwaniami związanymi z utrzymaniem tych tras. Pomimo trudności gmina kieruje się dobrem dzieci i stara się zapewnić im bezpieczny transport. Dodatkowo wójt zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt, że nie we wszystkich gminach wyodrębnia się środki w Funduszu Sołeckim. Podkreślił, że zarówno fundusz gminy, jak i fundusz sołecki mają podobne założenia i przeznaczenie, co pokazuje, że samorząd nie unika remontów dróg, lecz musi gospodarować dostępnymi zasobami. Wójt gminy wskazał, że aby skutecznie ubiegać się o fundusze zewnętrzne na dalsze inwestycje drogowe, konieczne jest opracowywanie odpowiednich dokumentacji technicznych.
Radny Marcin Skalski odnosząc się do wypowiedzi wójta podkreślił, że obowiązek utrzymania dróg w należytym stanie spoczywa na ich zarządcy. Zwrócił uwagę, że sołectwo Zielonka, w ramach posiadanego funduszu sołeckiego, nie jest w stanie na bieżąco utrzymywać swoich dróg. Na co wójt odpowiedział radnemu, że choć zapisy ustawowe określają obowiązki gmin, to ich możliwości finansowe są ograniczone. Wójt zaznaczył, że na interpelację zostanie udzielona pisemna odpowiedź w ciągu 14 dni, zawierająca więcej szczegółów. Podkreślił także, że Zielonka nie została zapomniana – część dróg w tym sołectwie została wykonana w standardzie bitumicznym. Wójt przyjął uwagi radnego dotyczące trudności sołectw w samodzielnym utrzymaniu wszystkich dróg. Jednakże porównał możliwości finansowe gminy z oczekiwaniami mieszkańców w zakresie standardu dróg, dodając, że jego marzeniem jest, aby wszystkie drogi w gminie były w zadawalającym stanie.
Dodatkowo głos w dyskusji zabrał radny Ryszard Badziński. Poparł interpelację radnego Marcina Skalskiego, zwracając uwagę, że problem dróg, jaki dotyczy sołectwa Zielonka, jest wspólny dla wszystkich sołectw w gminie. Każda społeczność boryka się z podobnymi trudnościami w zakresie utrzymania dróg i potrzeby ich remontu. Z kolei radny Stanisław Gackowski, korzystając z okazji poruszonego tematu, ponowił swój wniosek z 2023 roku odnośnie pozyskania destruktu asfaltowego z planowanego remontu drogi krajowej Nr 25 na trasie Obodowo–Mąkowarsko. Radny zwrócił się do wójta gminy o wystąpienie do Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy z prośbą o nieodpłatne przekazanie destruktu na potrzeby gminy Sośno. W opinii radnego uzyskany materiał mógłby zostać wykorzystany do poprawy stanu dróg gminnych o nawierzchni gruntowej.
Następnie wójt gminy odpowiedział radnemu Dawidowi Szwajcy, informując, że jego wniosek zostanie przekazany do zarządcy drogi, czyli Zarządu Drogowego w Sępólnie Krajeńskim. Poza tym wójt gminy nawiązał do pytania radnego Remigiusza Zielińskiego w zakresie kryteriów jakie należało spełnić, aby dostać się do Klubu Seniora w Sośnie. Wójt wyjaśnił radnemu, że wszyscy seniorzy zainteresowani uczestnictwem w klubie zostali poinformowani przez panią dyrektor oraz pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie o procesie weryfikacji osób zgłaszających się do programu. W tym celu zorganizowano ogólne spotkanie informacyjne, na którym wyjaśniono zasady rekrutacji. Seniorzy mieli możliwość złożenia wniosku, które podlegały weryfikacji. Kryteria doboru uczestników obejmowały przede wszystkim priorytetowe przyjęcie osób, które dotychczas nie korzystały z żadnych programów wsparcia lub są samotne. Dzięki temu program objął osoby najbardziej potrzebujące. Poza tym środki finansowe zabezpieczone na realizację tego programu obejmują udział 15 osób. Dostępne fundusze nie pozwoliły na przyjęcie większej liczby uczestników.
12. Zakończenie obrad.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad przewodniczący rady gminy zamknął X sesję Rady Gminy Sośno. Integralną część protokołu stanowi nagranie obrazu wraz z dźwiękiem, które opublikowane jest na serwisie internetowym pod adresem: https://portal.posiedzenia.pl/Sosno oraz zabezpieczone zostało na zewnętrznym nośniku danych. Wszelkie informacje przedstawione na sesji, stanowiące załączniki do niniejszego protokołu udostępnione są na stronie internetowej https://sosno.posiedzenia.pl w zakładce „Posiedzenia” poprzez wybranie z listy posiedzeń sesję z dnia 30 stycznia 2025 roku. Przewodniczący rady gminy przypomniał program XI sesji Rady Gminy Sośno, która odbędzie się w miesiącu lutym 2025 roku. X sesja Rady Gminy Sośno trwała w godzinach 9:00–11:08. Na tym protokół zakończono.
Przewodniczący Rady Gminy Sośno
Ryszard Badziński
Protokół sporządziła: Agnieszka Daniluk
Projekt protokołu z obrad X sesji Rady Gminy Sośno z dnia 30 stycznia 2025 roku.pdf (287,09KB)