Zatwierdzenie taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków na terenie Gminy Sośno
Zakład Gospodarki Komunalnej w Sośnie informuje, że w dniu 12.02.2025 r. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie opublikowano Decyzję nr: D.RZT.70.55.2024 z dnia 04 lutego 2025 r. dotyczącą zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków na terenie Gminy Sośno na okres 3 lat.
DECYZJA
Na podstawie art. 24b ust. 1, art. 24c ust. 2 oraz art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 757, zwanej dalej „uzzwoś"), w związku z art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 572, zwanej dalej „Kpa"), po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego z wniosku Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie, ul. Nowa 9, 89-412 Sośno, z dnia 25 września 2024 r., złożonego wraz z skorygowanym projektem taryfy i uzasadnieniem,
zatwierdzam taryfę za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Sośno na okres 3 lat.
Taryfa stanowi załącznik do niniejszej decyzji oraz jej integralną część.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 25 września 2024 r. (wpływ do tut. Organu regulacyjnego w dniu 1 października 2024 r.) Zakład Gospodarki Komunalnej w Sośnie, ul. Nowa 9, 89-412 Sośno wystąpił z poprawionym wnioskiem o wydanie decyzji zatwierdzającej taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Sośno na okres 3 lat, uwzględniając wytyczne zawarte w decyzji Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 19 sierpnia 2024 r., znak: D.RZT.70.24.2024.
Przedłożony wniosek został sprawdzony pod względem formalnym. Dokonana weryfikacja wykazała, że nie spełnia on wymagań formalnych. Wobec powyższego Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (dalej: Dyrektor RZGW w Bydgoszczy) pismem z dnia 4 października 2024 r., znak: D.RZT.70.55.2024 wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych.
Pismem z dnia 11 października 2024 r. (wpływ do tut. organu regulacyjnego w dniu 15 października 2024 r.) Wnioskodawca uzupełnił braki formalne.
Wobec powyższego pismem z dnia 17 października 2024 r., znak: D.RZT.70.55.2024 Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (dalej: Dyrektor RZGW w Bydgoszczy) zawiadomił Stronę o wszczęciu postępowania administracyjnego.
Następnie pismami z dnia 17 października 2024 r., 18 listopada 2024 r. oraz 5 grudnia 2024 r., znak: D.RZT.70.55.2024 Dyrektor RZGW w Bydgoszczy wzywał Wnioskodawcę do przedłożenia wyjaśnień w celu dokonania oceny, analizy i weryfikacji wniosku, w tym m.in. skorygowanej tabeli E, zestawienia opłat za usługi wodne dla taryfowych grup odbiorców usług, szczegółowej kalkulacji opłaty abonamentowej, informacji o przydomowych przepompowniach ścieków, planu remontów, informacji na temat planowanych dopłat przez Gminę do 1 m3 dostarczanej wody/odprowadzanych ścieków, zestawienia zawierającego informacje o zużyciu energii elektrycznej oraz jej kosztach, kserokopii umów na zakup energii elektrycznej, informacji o rzeczywistej ilości straty wody oraz kompleksowego planu działania mającego na celu obniżenie występujących strat wody, informacji dotyczących sposobu prowadzenia rozliczeń za świadczone usługi, szczegółowych wyjaśnień dotyczących zaplanowanych kosztów w pozycji „wynagrodzenia z narzutami”, wyjaśnienia czy przedsiębiorstwo oczyszcza ścieki dowożone wozami asenizacyjnymi oraz czy koszty tej działalności zostały wyłączone z taryf.
Pismami z dnia: 14 listopada 2024 r., 28 listopada 2024 r. oraz 9 stycznia 2025 r. (wpływ do tut. Organu regulacyjnego w dniach: 15 listopada 2024 r., 2 grudnia 2024 r. oraz 13 stycznia 2025 r.) Wnioskodawca odniósł się co do punktów wezwań i przedstawił niezbędne wyjaśnienia. Ponadto w piśmie z dnia 14 listopada 2024 r. Wnioskodawca napisał, że „po konsultacji z Wójtem Gminy Sośno oraz Skarbnikiem wstępnie uzgodniono, że dopłaty dla taryfowych grup odbiorców usług pozostaną na poziomie roku 2024”.
Wobec powyższego, na podstawie przeprowadzonej weryfikacji wniosku oraz jego uzupełnień, Dyrektor RZGW w Bydgoszczy pismem z dnia 15 stycznia 2025 r., znak: D.RZT.70.55.2024 zawiadomił Stronę postępowania o zakończeniu gromadzenia materiału w przedmiotowym postępowaniu administracyjnym oraz poinformował Stronę o możliwości zapoznania się z zebranym materiałem i dowodami oraz o możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów, w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia. W wyznaczonym terminie Strona postępowania nie wniosła żadnych nowych uwag i dowodów.
Materialno-prawną podstawę decyzji zatwierdzającej taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków stanowi ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Natomiast szczegółowe sposoby określania taryfy i odpowiednia ich ocena przez organ regulacyjny odbywa się na podstawie aktu wykonawczego do ww. ustawy, tj. Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. z 2022 r., poz. 1074).
Przedłożona taryfa podlega zatwierdzeniu przez organ regulacyjny, jeżeli wynik oceny, weryfikacji lub analizy, o którym mowa w art. 24c ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest pozytywny.
Organ regulacyjny dokonał oceny projektu taryfy oraz uzasadnienia, jak również przeanalizował i zweryfikował załączone przez przedsiębiorstwo dokumenty, w tym m.in. kalkulację cen i stawek opłat za świadczone usługi. Organ regulacyjny dokonał również analizy zmiany warunków ekonomicznych wykonywania przez przedsiębiorstwo działalności gospodarczej oraz dokonał weryfikacji kosztów związanych ze świadczeniem usług, poniesionych w okresie obrachunkowym, w trakcie obowiązywania poprzedniej taryfy, z uwzględnieniem planowanych zmian tych kosztów w okresie obowiązywania nowej taryfy pod względem celowości ich ponoszenia w celu zapewnienia ochrony interesów odbiorców usług przed nieuzasadnionym wzrostem cen. W związku z powyższym, iż wynik oceny weryfikacji oraz analizy przedstawionego projektu taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Sośno jest pozytywny, należało zatwierdzić przedmiotową taryfę.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Niniejsza decyzja podlega opłacie, o której mowa w art. 24d uzzwoś. Opłatę w wysokości 734,11 zł uiszcza się na rachunek bankowy organu regulacyjnego RZGW w Bydgoszczy 76 1130 1017 0020 1510 6720 0043, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna. Nie jest możliwe skuteczne cofnięcie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania.
Załącznik Nr 1 do wniosku o zatwierdzenie taryfy
dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę
i zbiorowego odprowadzania ścieków
PROJEKT Taryfy DLA zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego
odprowadzania ścieków OBOWIĄZUJĄCA NA TERENIE GMINY SOŚNO
Niniejsza taryfa zawiera zestawienie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz określa zasady ich stosowania.
Podstawę prawną opracowania i zastosowania taryf w szczególności stanowią:
- ustawa z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U.2023.537 t.j.), zwana dalej Ustawą,
- rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, poz. 472,
- rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz. U. z 2002 r. nr 8 poz. 70).
Ceny i stawki opłat określone w niniejszej taryfie dotyczą odbiorców usług wodociągowo – kanalizacyjnych z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
Zakład Gospodarki Komunalnej w Sośnie zwany przedsiębiorstwem wodociągowo – kanalizacyjnym, w ramach prowadzonej działalności nie realizuje zadań z zakresu gospodarki ściekami opadowymi i kanalizacją deszczową w związku z powyższym taryfa nie zawiera ustaleń ceny za jednostkę miary powierzchni zanieczyszczonej o trwałej nawierzchni, z której odprowadzane są ścieki opadowe i roztopowe. Sytuacja taka wynika również z braku rozbudowanej infrastruktury kanalizacji deszczowej na terenie gminy Sośno.
Niniejsza taryfa nie zawiera również ustalenia opłat za przekroczenia warunków wprowadzenia ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych, gdyż Zakład nie odbiera ścieków przemysłowych. Nie uwzględnia także opłat za oczyszczanie ścieków dowożonych wozem asenizacyjnym.
Taryfowe ceny i stawki opłat dotyczą odbiorców usług w zakresie dostawy wody i odbioru ścieków z sieci kanalizacyjnej świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.
Zgodnie z art. 22 ustawy przedsiębiorstwo obciąża gminę na podstawie cen i stawek opłat ustalonych w taryfie za: wodę pobraną z publicznych studni i zdrojów ulicznych, hydrantów i na cele przeciwpożarowe.
1. Rodzaj prowadzonej działalności.
Zakład Gospodarki Komunalnej w Sośnie prowadzi działalność zgodnie z przepisami Ustawy oraz Regulaminem dostarczania wody i odprowadzania ścieków obowiązującym na terenie gminy Sośno (Dz. Urz. woj kuj-pom. 2021 r. 5271). Przedsiębiorstwo dostarcza wodę o jakości przeznaczonej do spożycia przez ludzi w sposób ciągły i niezawodny oraz odprowadza ścieki, w sposób ciągły, o stanie i składzie zgodnym z aktualnie obowiązującymi przepisami.
2. Rodzaj i struktura taryfy.
Dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę przedsiębiorstwo ustaliło taryfę:
- niejednolitą – zawierającą różne stawki opłat dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców usług,
- wieloczłonową – zawierającą ceny za m3 dostarczonej wody i stawki opłaty abonamentowej.
Dla zbiorowego odprowadzania ścieków :
- niejednolitą – zawierającą rożne ceny dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców usług,
- wieloczłonową – zawierającą cenę za m3 odebranych ścieków i stawki opłaty abonamentowej.
3. Taryfowe grupy odbiorców usług.
Uwzględniając sposób korzystania z urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych oraz kosztów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków dokonano podziału odbiorców usług na taryfowe grupy odbiorców.
Stawka opłaty abonamentowej oraz cena za 1 m3 wody jest elementem wyodrębniającym grupy taryfowe w zakresie dostarczania wody . Odbiorcy usług płacą różną cenę za dostawę wody, i ponoszą różny koszt z tytułu opłaty abonamentowej, dlatego winni znaleźć się w różnych grupach taryfowych.
Stawka za odprowadzane ścieki jest różna, a abonament jest stały. Grupy taryfowe zróżnicowane są ze względu na różną cenę odprowadzania ścieków w zależności od odprowadzania siecią tłoczną lub grawitacyjną.
Nie jest dopuszczalne stosowanie dwóch albo większej ilości stawek opłaty abonamentowej w ramach jednej grupy. Z treści §5 rozporządzenia nie wynika swoboda ustalania stawek opłat abonamentowych, w szczególności nie wynika dopuszczalność wprowadzenia więcej niż jednej stawki w obrębie tej samej grupy taryfowej. Zróżnicowanie stawek lub opłat możliwe jest tylko pomiędzy taryfowymi grupami odbiorców i nie można w związku z tym ustalić różnych stawek opłaty abonamentowej dla odbiorców w ramach tej samej grupy.
Charakterystyka taryfowej grupy odbiorców usług dla zaopatrzenia w wodę:
Grupa W1 – odbiorcy z gospodarstw domowych do celów socjalno – bytowych, właściciele domów jednorodzinnych, właściciele bądź zarządcy domów wielorodzinnych i wspólnot mieszkaniowych , spółdzielnie mieszkaniowe; odbiorcy rozliczani na podstawie odczytu wodomierza głównego;
Grupa W2 – odbiorcy z gospodarstw domowych do celów socjalno – bytowych, mieszkańcy budynków wielolokalowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych; odbiorcy rozliczani na podstawie wskazań wodomierza w lokalu w budynku wielolokalowym;
Grupa W3 – pozostali odbiorcy usług, prowadzący działalność gospodarczą, handlową, produkcyjną, transportową, usługową, jednostki sektora finansów publicznych , budynki użyteczności publicznej; odbiorcy rozliczani na podstawie odczytu wodomierza głównego;
Grupa W4 – pozostali odbiorcy usług pobierający wodę z publicznych studni i zdrojów ulicznych, hydrantów, woda zużyta na cele przeciwpożarowe, na podstawie art.22 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2024, poz. 757).
Charakterystyka taryfowej grupy odbiorców usług dla odprowadzania ścieków:
Grupa K1 - dostawcy ścieków posiadający kanalizację grawitacyjną
Grupa K2 - dostawcy ścieków posiadający kanalizację tłoczną
Podział na taryfowe grupy dostawców ścieków socjalno - bytowych wynika z różnic w sposobie ich odprowadzania. Zgodnie z różnymi kosztami utrzymania za ścieki odprowadzone siecią tłoczną i siecią grawitacyjną wyodrębniono dwie grupy K1 oraz K2.
Faktury za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki dostarczane są odbiorcy w formie papierowej.
Żaden odbiorca, nie może być jednocześnie zaliczony do więcej niż jednej grupy taryfowej i może mieć przypisaną tylko jedną stawkę opłaty abonamentowej.
4. Rodzaje i wysokość cen i stawek opłat.
Tabela 1. Cena stawki opłat za dostarczoną wodę i opłata abonamentowa w okresie od 1 do 12 miesiąca obowiązywania nowej taryfy
Lp. | Taryfowa grupa odbiorców | Wyszczególnienie | Cena/ stawka opłaty | Jednostka miary | |
netto | z VAT | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|
1 | Grupa W1 | cena za dostarczoną wodę | 8,95 | 9,67 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza głównego | 10,31 | 11,13 | zł/miesięcznie | ||
2 | Grupa W2 | cena za dostarczoną wodę | 8,95 | 9,67 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach z osobą korzystającą z lokalu w budynku wielolokalowym | 5,25 | 5,67 | zł/miesięcznie | ||
3 | Grupa W3 | cena za dostarczoną wodę | 9,00 | 9,72 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza głównego | 10,31 | 11,13 | zł/miesięcznie | ||
4 | Grupa W4 | cena za dostarczoną wodę | 9,00 | 9,72 | zł/m³ |
Tabela 2. Cena stawki opłat za dostarczoną wodę i opłata abonamentowa w okresie od 13 do 24 miesiąca obowiązywania nowej taryfy
Lp. | Taryfowa grupa odbiorców | Wyszczególnienie | Cena/ stawka opłaty | Jednostka miary | |
netto | z VAT | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|
1 | Grupa W1 | cena za dostarczoną wodę | 9,23 | 9,97 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza głównego | 10,52 | 11,36 | zł/miesięcznie | ||
2 | Grupa W2 | cena za dostarczoną wodę | 9,23 | 9,97 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach z osobą korzystającą z lokalu w budynku wielolokalowym | 5,44 | 5,88 | zł/miesięcznie | ||
3 | Grupa W3 | cena za dostarczoną wodę | 9,28 | 10,02 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza głównego | 10,52 | 11,36 | zł/miesięcznie | ||
4 | Grupa W4 | cena za dostarczoną wodę | 9,28 | 10,02 | zł/m³ |
Tabela 3. Cena stawki opłat za dostarczoną wodę i opłata abonamentowa w okresie od 25 do 36 miesiąca obowiązywania nowej taryfy
Lp. | Taryfowa grupa odbiorców | Wyszczególnienie | Cena/ stawka opłaty | Jednostka miary | |
netto | z VAT | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|
1 | Grupa W1 | cena za dostarczoną wodę | 9,47 | 10,23 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza głównego | 10,69 | 11,55 | zł/miesięcznie | ||
2 | Grupa W2 | cena za dostarczoną wodę | 9,47 | 10,23 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach z osobą korzystającą z lokalu w budynku wielolokalowym | 5,60 | 6,05 | zł/miesięcznie | ||
3 | Grupa W3 | cena za dostarczoną wodę | 9,52 | 10,28 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza głównego | 10,69 | 11,55 | zł/miesięcznie | ||
4 | Grupa W4 | cena za dostarczoną wodę | 9,52 | 10,28 | zł/m³ |
Tabela 4. Cena stawki opłat za odprowadzone ścieki w okresie od 1 do 12 miesiąca obowiązywania nowej taryfy
Lp. | Taryfowa grupa odbiorców | Wyszczególnienie | Cena / stawka opłaty | Jednostka miary | |
netto | z VAT | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Grupa K1 (kanalizacja) | cena za odprowadzone ścieki siecią grawitacyjną | 23,36 | 25,23 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza | 4,63 | 5,00 | zł/miesięcznie | ||
2 | Grupa K2 (kanalizacja) | cena za odprowadzone ścieki siecią tłoczną | 22,99 | 24,83 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza | 4,63 | 5,00 | zł/miesięcznie |
Tabela 5. Cena stawki opłat za odprowadzone ścieki w okresie od 13 do 24 miesiąca obowiązywania nowej taryfy
Lp. | Taryfowa grupa odbiorców | Wyszczególnienie | Cena / stawka opłaty | Jednostka miary | |
netto | z VAT | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Grupa K1 (kanalizacja) | cena za odprowadzone ścieki siecią grawitacyjną | 24,11 | 26,04 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza | 4,63 | 5,00 | zł/miesięcznie | ||
2 | Grupa K2 (kanalizacja) | cena za odprowadzone ścieki siecią tłoczną | 23,74 | 25,64 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza | 4,63 | 5,00 | zł/miesięcznie |
Tabela 6. Cena stawki opłat za odprowadzone ścieki w okresie od 25 do 36 miesiąca obowiązywania nowej taryfy
Lp. | Taryfowa grupa odbiorców | Wyszczególnienie | Cena / stawka opłaty | Jednostka miary | |
netto | z VAT | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Grupa K1 (kanalizacja) | cena za odprowadzone ścieki siecią grawitacyjną | 24,74 | 26,72 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza | 4,63 | 5,00 | zł/miesięcznie | ||
2 | Grupa K2 (kanalizacja) |
cena za odprowadzone ścieki siecią tłoczną | 24,37 | 26,32 | zł/m³ |
stawka opłaty abonamentowej w rozliczeniach w oparciu o wskazania wodomierza | 4,63 | 5,00 | zł/miesięcznie |
Do cen i opłat określonych w kolumnie 4 tabel 1 i 6 dodany jest podatek od towarów i usług. Stawka podatku, zgodnie z obowiązującymi przepisami wynosi 8%.
5. Warunki prowadzenia rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków z uwzględnieniem wyposażenia nieruchomości w przyrządy pomiarowe.
- Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków prowadzone są zgodnie z przepisami Ustawy i Rozporządzenia.
- Opłata za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków pobierana jest raz na dwa miesiące, w którym były świadczone usługi.
- Opłata abonamentowa regulowana jest przez Odbiorcę usług niezależnie od tego, czy Odbiorca usług pobierał wodę lub odprowadzał ścieki w okresie rozliczeniowym
(§ 16ust. 2) Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków). - Odbiorca usług dokonuje zapłaty za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki na warunkach i w terminach określonych w umowie.
- Ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazań wodomierza głównego. Także na podstawiewskazań wodomierza głównego ustala się, jako ilość równą dostarczonej wody, ilość odebranych z nieruchomości ścieków.
- Ilość ścieków w budynkach wyposażonych w urządzenia pomiarowe ustala się na podstawie wskazań tych urządzeń.
- Ilości odprowadzonych ścieków w rozliczeniach z odbiorcami usług, którzy zainstalowali na własny koszt wodomierz dodatkowy (wskazujący ilość wody bezpowrotnie zużytej), ustalana jest w wysokości różnicy odczytów wodomierza głównego i dodatkowego.
- W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego działania wodomierza głównego ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie 3 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności działania wodomierza, a gdy nie jest to możliwe - na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy nieprawidłowego działania wodomierza.
6. Warunki stosowania cen i stawek opłat.
Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków prowadzone są zgodnie z przepisami ustawy i rozporządzenia taryfowego.
Zakład zobowiązany jest do zapewnienia ciągłej dostawy wody o określonej prawem jakości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz niezawodnego odprowadzania i oczyszczania ścieków. W tym celu niezbędne jest prowadzenie nadzoru nad posiadanymi urządzeniami, wykonywanie bieżących napraw i modernizacji. W zamian za świadczone usługi odbiorcy, szczegółowo określeni w rozdziale 3 niniejszej taryfy, ponoszą zgodnie z zawartymi umowami opłaty ustalone w rozdziale 4.
Zgłoszenie przez odbiorcę usług zastrzeżeń do wysokości należności określonych w fakturze nie wstrzymuje jej zapłaty. W przypadku nadpłaty zalicza się ją na poczet przyszłych należności lub na wniosek odbiorcy usług, zwraca się ją w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku w tej sprawie.
6.1 Zakres świadczonych usług dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców.
Zakład Gospodarki Komunalnej w Sośnie w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków zajmuje się: poborem, uzdatnianiem i rozprowadzaniem wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków komunalnych na oczyszczalni ścieków w Wąwelnie.
W odniesieniu do poszczególnych taryfowych grup odbiorców usług, przewidziano następujące usługi:
-
Zaopatrzenie w wodę
Taryfowa grupa odbiorców | Zakres świadczonych usług |
Grupa 1
| Usługa obejmuje:
|
Grupa 2
| Usługa obejmuje:
|
Grupa 3 | Usługa obejmuje:
|
Grupa 4 | Usługa obejmuje:
|
-
Odprowadzanie ścieków:
Taryfowa grupa odbiorców | Zakres świadczonych usług |
Grupa 1 | Usługa obejmuje: - zbiorowe odprowadzanie ścieków systemem kanalizacji grawitacyjnej (odprowadzanie oraz oczyszczanie) od dostawców z budynków mieszkalnych i socjalno-bytowych, z zakładów oraz od innych odbiorców usług prowadzących szeroko rozumianą działalność gospodarczą - niezawodne oraz zgodne z obowiązującymi przepisami odprowadzanie ścieków z oczyszczalni ścieków - usługi odczytu i rozliczenia - bieżąca eksploatacja posiadanych urządzeń kanalizacyjnych oraz zapewnienie ich należytego stanu technicznego - utrzymanie w sprawności technologicznej oczyszczalni ścieków w Wąwelnie - zagospodarowanie osadów ściekowych powstających na oczyszczalni - utrzymanie w dobrym stanie infrastruktury kanalizacyjnej - usuwanie awarii. |
Grupa 2 | Usługa obejmuje: - zbiorowe odprowadzanie ścieków systemem kanalizacji tłocznej (odprowadzanie oraz oczyszczanie) od dostawców z budynków mieszkalnych i socjalno-bytowych, z zakładów oraz od innych odbiorców usługi prowadzących szeroko rozumianą działalność gospodarczą - niezawodne oraz zgodne z obowiązującymi przepisami odprowadzanie ścieków z oczyszczalni ścieków - usługi odczytu i rozliczenia - bieżąca eksploatacja posiadanych urządzeń kanalizacyjnych oraz zapewnienie ich należytego stanu technicznego - utrzymanie w sprawności technologicznej oczyszczalni ścieków w Wąwelnie - zagospodarowanie osadów ściekowych powstających na oczyszczalni - utrzymanie w dobrym stanie infrastruktury kanalizacyjnej - usuwanie awarii. |
Przedsiębiorstwo różnicuje cenę za wodę zgodnie z Rozporządzeniem Rady ministra z dnia 22 grudnia 2017r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne ( Dz. U. z 2022r. poz. 2438).
Zbiorowe odprowadzanie ścieków realizowane jest dla wszystkich odbiorców usług w oparciu o takie same zasady technologiczne i techniczne. Ścieki oprowadzane są za pomocą urządzeń kanalizacyjnych i systemów przetłaczania ścieków tj, przepompowni i tłoczni ścieków do oczyszczalni ścieków w Wąwelnie. W ramach zbiorowego odprowadzenia ścieków Przedsiębiorstwo gwarantuje odbiorcom w sposób ciągły i niezawodny ich odbiór oraz prowadzi kontrolę jakości parametrów dowożonych ścieków.
6.2 Standardy jakościowe obsługi odbiorców usług.
Określone we wniosku ceny i stawki opłat są stosowane przy zachowaniu standardów jakościowych obsługi klienta wynikających z obowiązujących przepisów prawnych, standardów wyszczególnionych w zezwoleniu na prowadzenie działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Jakość wody dostarczanej przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Sośnie jest zgodna z normami krajowymi.
Powyższe standardy stosowane są na podstawie poniższych dokumentów:
- „Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków w gminie Sośno” Załącznik do uchwały nr XXXV/228/2021 Rady Gminy Sośno z dnia 28 października 2021 r.
- Umowa na zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.
Racjonalna gospodarka majątkiem oraz utrzymanie poziomu taryf na wysokości niezbędnych przychodów (wg ustawy) pozwala utrzymać jakość świadczonych usług na odpowiednim poziomie.
Dla wszystkich odbiorców Zakład Gospodarki Komunalnej w Sośnie ma obowiązek zapewnić:
- ciągłość i bezawaryjne dostarczanie wody do nieruchomości zgodnie z wydanymi warunkami technicznymi przyłączenia do sieci w ilości 0,15 m3 na dobę, o odpowiednim ciśnieniu nie mniejszym niż 0,05 MPa i nie większym niż 0,6 MPa;
- dostarczanie wody o jakości przeznaczonej do spożycia przez ludzi i o odpowiednich parametrach;
- ciągłość i bezawaryjność odprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych z nieruchomości, dla której została zawarta umowa;
- reagowanie możliwie niezwłocznie na zgłoszone reklamacje;
- uprzedzanie odbiorców usług w sposób zwyczajowo przyjęty o przewidywanych zakłóceniach w realizacji usług zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków.
Przedsiębiorstwo prowadzi nadzór nad jakością wody w ramach monitoringu kontrolnego i przeglądowego uzgodnionego przez Powiatowa Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
Zakład całodobowo przyjmuje zgłoszenia o awariach wodociągowo – kanalizacyjnych pod alarmowym numerem telefonu 735 037 953, a w godzinach pracy Zakładu – mailowo oraz telefonicznie 52 389 12 21, a także zgłoszenia w sprawie reklamacji.