Protokół ze wspólnego posiedzenia Komisji Rewizyjnej wraz z Komisją Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu – 24.03.2025 r.

Rok:
2025

Protokół Nr 3/2025
ze wspólnego posiedzenia Komisji Rewizyjnej wraz z Komisją Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu Rady Gminy Sośno IX kadencji, mającego miejsce w dniu 24 marca 2025 roku w sali narad Urzędu Gminy Sośno

Wspólnemu posiedzeniu komisji, które trwało w godzinach 10:00–11:13 przewodniczyła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Wioletta Pacek. Witając wszystkich obecnych na spotkaniu dokonała otwarcia posiedzenia komisji. Pani Wioletta Pacek poinformowała radnych, że XII sesja Rady Gminy Sośno odbędzie się w dniu 27 marca 2025 roku o godzinie 9:00 w Bibliotece–Domu Kultury w Sośnie. Oprócz radnych we wspólnym posiedzeniu komisji uczestniczyli także: Wójt Gminy Sośno Piotr Dobrzański, Zastępca Wójta Gminy Sośno Adam Ostrowski, Skarbnik Gminy Sośno Arkadiusz Stryszyk oraz Sekretarz Gminy Sośno Iwona Sikorska.

Następnie przystąpiono do omawiania projektów uchwał będących przedmiotem spotkania. Pierwszy projekt uchwały dotyczył wniosku w przedmiocie podjęcia uchwały przez Radę Gminy Sośno w 80. rocznicę deportacji mieszkańców Więcborka oraz obecnego województwa kujawsko–pomorskiego do sowieckich obozów koncentracyjnych w ZSRR w 1945 roku, na rozkaz władz PRL i ZSRR. Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Remigiusz Zieliński omawiając niniejszy projekt uchwały poinformował radnych, że komisja rozpatrzeniem wniosku zajęła się w dniu 18 marca 2025 roku. Pan Remigiusz Zieliński dodał, że komisja podczas swojego posiedzenia wskazała, iż sprawę prowadzi obecnie Instytut Pamięci Narodowej (IPN), a złożone dokumenty odnoszą się do wydarzeń, których weryfikacja nadal trwa. W związku z nieukończoną procedurą badawczą prowadzoną przez IPN, na chwilę obecną nie należy podejmować dalszych działań zmierzających do upamiętnienia tych wydarzeń, oczekując na zakończenie postępowań. Wobec tego radny Remigiusz Zieliński wspomniał, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji nie uwzględnia wniosku. Radni jednogłośnie poparli opinię Komisji Skarg, Wniosków i Petycji opiniując projekt uchwały pozytywnie bez uwag (7 radnych ZA, 0 radnych PRZECIW, 0 radnych WSTRZYMAŁO SIĘ OD GŁOSU).

Drugi projekt uchwały nawiązuje do sprawy dotyczącej nabycia prawa użytkowania wieczystego terenu, na którym zlokalizowany jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Sośnie. Wójt gminy poinformował, że gmina dąży do uporządkowania spraw związanych z prawami użytkowania wieczystego z Gminną Spółdzielnią Samopomoc Chłopska w Sośnie. Dzięki temu zarówno gmina, jak i GS ,,SCh” w Sośnie nie będą musiały ponosić corocznych kosztów dzierżaw terenów. Wójt gminy dodał, że równocześnie toczy się procedura dotycząca nieruchomości w Wąwelnie (obecny tartak) oraz w Dziednie (klubokawiarnia i sklep). Przejęcie użytkowania wieczystego tych terenów ma na celu skompensowanie kosztów dzierżawy oraz usprawnienie zarządzania nimi. Radni nie mieli dodatkowych pytań do wójta i pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały (7 radnych ZA, 0 radnych PRZECIW, 0 radnych WSTRZYMAŁO SIĘ OD GŁOSU).

W następnej kolejności Skarbnik Gminy Sośno Arkadiusz Stryszyk zapoznał radnych z projektami uchwał w przedmiocie zmian w tegorocznym budżecie gminy, w tym z aktualizacją Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Sośno na lata 2025 – 2029. Zmiana w WPF–ie wiąże się ze zwiększeniem przychodów w bieżącym roku budżetowym o 14 265,72 zł. Jest to przychód z niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku gminy, pochodzący z tytułu realizacji zadań określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. Kwota ta pochodzi z niewykorzystanych środków w 2024 roku z tytułu wpływów opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu oraz opłat za sprzedaż tzw. „małpek”. Pan Arkadiusz Stryszyk omawiając zmiany w tegorocznym budżecie gminy wyjaśnił radnym z czego wynikają zwiększenia i zmniejszenia w poszczególnych rozdziałach i paragrafach. Dokładnie wskazał, jakie czynniki wpłynęły na kwotę wydatków. Skarbnik gminy zapewnił radnych, że wprowadzone zmiany pomiędzy paragrafami w ramach działów i rozdziałów umożliwiają prawidłową realizację budżetu naszej gminy.
Radny Remigiusz Zieliński, nawiązując do przedstawionych przez skarbnika zmian w budżecie gminy, zapytał o dotację celową z budżetu gminy dla spółki wodnej na bieżące utrzymanie urządzeń melioracji wodnej w miejscowości Zielonka. Zapytał także o wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych związane z opracowaniem dokumentacji projektowych na modernizację sieci ciepłowniczej w Sośnie oraz o rodzaj źródeł OZE planowanych do zamontowania w budynku Szkoły Podstawowej w Wąwelnie, w Sitnie oraz w budynku Szkoły Podstawowej w Przepałkowie. Dodatkowo zapytał o czynnik, który spowodował wzrost wydatku w kwocie 27 400,00 zł na sporządzenie projektu budowlanego dotyczącego rozbudowy, przebudowy i nadbudowy remizy strażackiej wraz ze zmianą sposobu użytkowania części remizy na salę wiejską w Dębinach.
Wójt wyjaśnił radnemu, że gmina pozyskała środki finansowe na działania prowadzone przez spółkę wodną na gruntach rolnych. Wyjaśnił również, że gmina będzie starała się pozyskać środki na projekty związane z wymianą źródeł ciepła w szkołach oraz na modernizację ciepłownictwa, aby węzły cieplne zapewniały ogrzewanie w szkole i przedszkolu w Sośnie, umożliwiając samodzielne regulowanie temperatury w obiektach, niezależnie od ciepłowni. Dlatego konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentacji projektowych. W sprawie wzrostu wydatku o kwotę 27 400,00 zł na sporządzenie projektu budowlanego odnośnie planowanej rozbudowy budynku wraz ze zmianą sposobu użytkowania jego części na salę wiejską we wsi Dębiny wójt wyjaśnił, że wzrost kosztów opracowania projektu budowlanego wynika z podwyżek cen usług. Okazało się, że założenia i ceny obowiązujące jesienią 2024 roku były niższe niż w 2025 roku, dlatego gmina, chcąc zrealizować to przedsięwzięcie, postanowiła dołożyć do kosztów dokumentacji, aby pomóc mieszkańcom z Dębin zrealizować zamierzony cel. Poinformowano radnego Remigiusza Zielińskiego, że w Sitnie planuje się montaż pompy ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi, natomiast w Wąwelnie i w Przepałkowie w istniejących kotłowniach planowane jest przejście na piece na „pelet”. Wójt podkreślił, że gmina musi być przygotowana z dokumentacjami projektowymi, aby móc pozyskać środki finansowe na te działania.
Powyższe projekty uchwał dotyczące propozycji dokonania zmian w tegorocznym budżecie gminy zaopiniowano jednogłośnie pozytywnie bez uwag (7 radnych ZA, 0 radnych PRZECIW, 0 radnych WSTRZYMAŁO SIĘ OD GŁOSU).

Wójt gminy przypomniał radnym, że pod obrady marcowej sesji przedłożony zostanie również projekt uchwały w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Sośno w 2025 roku. Projekt ten radni zaopiniowali pozytywnie już w miesiącu styczniu. Teraz po uzyskaniu jeszcze pozytywnych opinii od Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich, może być poddany pod głosowanie. Wójt gminy zaznaczył, że program ten musi zostać uchwalony do końca marca, zgodnie z przepisami.

W dalszej części spotkania poruszono temat obrony Poczty Polskiej. W opinii przedstawicieli naszej gminy, instytucja taka jak Poczta Polska powinna być finansowana przez rząd. To Państwo Polskie powinno ponosić koszty związane z administrowaniem tą jednostką. Radni podczas komisji wyrazili swój sprzeciw wobec likwidacji placówek Poczty Polskiej w małych miejscowościach, co stanowiłoby poważne utrudnienie, szczególnie dla osób starszych oraz tych, które mają ograniczony dostęp do innych form transportu. Radni przyjmą formalne stanowisko w tej sprawie podczas marcowej sesji.

W sprawach różnych rozmawiano również o problemach związanych z dostępnością hydrantów w gminie Sośno. Radny Henryk Wardziński wspólnie z radnym Remigiuszem Zielińskim zwrócili się do Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie z prośbą o sprawdzenie stanu technicznego wszystkich 400. hydrantów w gminie. Radny Remigiusz Zieliński wnioskował dodatkowo o przekazanie jednostce ratowniczo–gaśniczej OSP Sośno wykazu hydrantów zlokalizowanych na terenie gminy. Wnioski argumentowano tym, iż podczas akcji ratunkowych strażacy często napotykają trudności z obsługą hydrantów, czego doświadczyli w trakcie ostatniej akcji w Wąwelnie. Wójt gminy zaproponował zorganizowanie roboczego spotkania z Dyrektorem ZGK oraz Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim, aby omówić problem i opracować plan działań. Natomiast radna Kamila Jabłońska zaproponowała zgłoszenie przez Radę Gminy Sośno Gospodarstwa Rolnego z Sośna, hodujące gęsi, do konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Radna Kamila Jabłońska zadeklarowała, że przygotuje wniosek. Radni w trakcie komisji jednogłośnie pozytywnie odnieśli się do proponowanego zgłoszenia. Wójt gminy poparł tę inicjatywę i zapowiedział również zgłoszenie modelarni Awiatik Sośno do tego samego konkursu, ale w innej dziedzinie.
Dodatkowo radny Jan Piechota zgłosił wójtowi, że w lesie w miejscowości Rogalin znajdują się porzucone opony samochodowe (7 sztuk). Radny zaznaczył, że mógłby te opony sprzątnąć i dostarczyć na PSZOK w Sośnie, jednak wyraził obawy, że zostaną one naliczone na jego konto, gdyż w ciągu roku jedno gospodarstwo może oddać na PSZOK maksymalnie 4 sztuki opon samochodowych. Zaproponowano radnemu, aby w tej sprawie skontaktował się z panią Martą Mosek, pracownikiem urzędu gminy, odpowiedzialną za PSZOK (biuro Nr 19), w celu ustalenia szczegółów.

W związku ze zrealizowaniem porządku obrad Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Wioletta Pacek zamknęła posiedzenie, dziękując wszystkim za czynny udział.

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej
Wioletta Pacek

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu
Henryk Wardziński

Protokół sporządziła: Agnieszka Daniluk

PDFProtokół ze wspólnego posiedzenia Komisji Rewizyjnej wraz z Komisją Oświaty Kultury Zdrowia i Sportu – 24.03.2025 r.pdf (2,10MB)