Odpowiedź na petycję z dnia 5 marca 2025 roku o wyrażenie sprzeciwu wobec zapaści w polskich sądach powszechnych
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji nie uwzględnia petycji o podjęcie uchwały wyrażającej protest wobec projektów ustaw zakładających usunięcie i degradację sędziów sądów powszechnych w Polsce. Wnioski zawarte w petycji nie znajdują podstaw do podjęcia działań w ramach kompetencji samorządu terytorialnego z kilku zasadniczych powodów.
Zagadnienia dotyczące zmian w ustroju sądownictwa, dotyczące statusu sędziów i ich nominacji, nie wchodzą w zakres zadań gminy. Są to kwestie o charakterze ogólnopaństwowym, regulowane przepisami prawa konstytucyjnego i ustawowego, które leżą w gestii organów władzy państwowej.
Petycja opiera się na twierdzeniu, iż proponowane projekty ustaw mogą naruszać konstytucyjne zasady niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Ocena konstytucyjności proponowanych zmian w ustawodawstwie należy do Trybunału Konstytucyjnego, który jest właściwy do rozstrzygania o zgodności aktów prawnych z Konstytucją. W związku z tym, działania podejmowane przez samorząd terytorialny w tej sprawie mogą zostać uznane za wykraczające poza zakres jego kompetencji.
Petycja, pomimo swoich intencji, dotyczy zmian, które w gruncie rzeczy powinny zostać rozstrzygnięte na szczeblu centralnym, a nie przez samorząd terytorialny.
Niezależnie od powyższego, przedstawiciele tutejszego samorządu są zainteresowani prawidłowym funkcjonowaniem organów władzy publicznej, w tym władzy sądowniczej, niezależnie od sporów politycznych.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji wnioskuje o nieuwzględnienie petycji, ponieważ zagadnienia w niej zawarte leżą poza kompetencjami samorządu gminnego.