Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Odpowiedź na petycję z dnia 5 marca 2025 roku o wyrażenie sprzeciwu wobec zapaści w polskich sądach powszechnych

Typ:
Odpowiedź
Rok:
2025

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji nie uwzględnia petycji o podjęcie uchwały wyrażającej protest wobec projektów ustaw zakładających usunięcie i degradację sędziów sądów powszechnych w Polsce. Wnioski zawarte w petycji nie znajdują podstaw do podjęcia działań w ramach kompetencji samorządu terytorialnego z kilku zasadniczych powodów.

Zagadnienia dotyczące zmian w ustroju sądownictwa, dotyczące statusu sędziów i ich nominacji, nie wchodzą w zakres zadań gminy. Są to kwestie o charakterze ogólnopaństwowym, regulowane przepisami prawa konstytucyjnego i ustawowego, które leżą w gestii organów władzy państwowej.

Petycja opiera się na twierdzeniu, iż proponowane projekty ustaw mogą naruszać konstytucyjne zasady niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Ocena konstytucyjności proponowanych zmian w ustawodawstwie należy do Trybunału Konstytucyjnego, który jest właściwy do rozstrzygania o zgodności aktów prawnych z Konstytucją. W związku z tym, działania podejmowane przez samorząd terytorialny w tej sprawie mogą zostać uznane za wykraczające poza zakres jego kompetencji.

Petycja, pomimo swoich intencji, dotyczy zmian, które w gruncie rzeczy powinny zostać rozstrzygnięte na szczeblu centralnym, a nie przez samorząd terytorialny.

Niezależnie od powyższego, przedstawiciele tutejszego samorządu są zainteresowani prawidłowym funkcjonowaniem organów władzy publicznej, w tym władzy sądowniczej, niezależnie od sporów politycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji wnioskuje o nieuwzględnienie petycji, ponieważ zagadnienia w niej zawarte leżą poza kompetencjami samorządu gminnego.

PDFUCHWAŁA NR XIII.85.2025.pdf (768,20KB)

Kategorie strony: Petycje do Rady Gminy
Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego