Protokół ze wspólnego posiedzenia Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej wraz z Komisją Finansów, Planowania, Budżetu i Spraw Socjalnych – 20.06.2025 r.
Protokół Nr 6/2025
ze wspólnego posiedzenia Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej wraz z Komisją Finansów, Planowania, Budżetu i Spraw Socjalnych Rady Gminy Sośno IX kadencji, mającego miejsce w dniu 20 czerwca 2025 roku w sali narad Urzędu Gminy Sośno
W dniu 20 czerwca 2025 roku w sali narad Urzędu Gminy Sośno odbyło się wspólne posiedzenie dwóch komisji Rady Gminy Sośno. Obrady rozpoczęły się o godzinie 9:00 i trwały 30 minut. Posiedzeniu przewodniczył pan Mirosław Dominiak – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej.
Na wstępie przewodniczący powitał wszystkich obecnych, po czym otworzył posiedzenie. Odnotowano nieobecność dwóch radnych: Stanisława Gackowskiego oraz Marcina Skalskiego. Przewodniczący poinformował zgromadzonych, że XV sesja Rady Gminy Sośno odbędzie się 24 czerwca 2025 roku o godzinie 9:00 w Bibliotece–Domu Kultury w Sośnie. W posiedzeniu, oprócz radnych, udział wzięli również Zastępca Wójta Gminy Sośno, Adam Ostrowski oraz Skarbnik Gminy Sośno, Arkadiusz Stryszyk.
W pierwszej kolejności omówiono projekt uchwały dotyczący wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy gminą Sośno, a powiatem sępoleńskim w sprawie zapewnienia miejsc w mieszkaniu wspomaganym dla mieszkańców gminy. Pan Adam Ostrowski wyjaśnił, że porozumienie to umożliwi kierowanie osób potrzebujących do mieszkań wspomaganych w Kamieniu Krajeńskim, ponieważ gmina Sośno nie posiada tego typu mieszkań. Radny Dawid Szwajca dopytał o konieczność zawarcia porozumienia, na co uzyskał odpowiedź, że jest ono niezbędne dla realizacji zadań publicznych w tym zakresie. Projekt uchwały został jednogłośnie zaopiniowany pozytywnie (6 głosów ,,za”).
Następnie omówiono projekt uchwały dotyczący zawarcia porozumienia z gminą Więcbork, na mocy którego ta gmina przejmie rolę Operatora Programu „Czyste Powietrze” dla mieszkańców Sośna. Program będzie realizowany w Więcborku, ale mieszkańcy Sośna, dzięki porozumieniu, zyskają dostęp do pełnego wsparcia – od przygotowania dokumentacji, aż po rozliczenie inwestycji. Radni nie zgłosili uwag i projekt uzyskał jednogłośną pozytywną opinię (6 głosów „za”).
W dalszej kolejności poinformowano o konieczności zmiany uchwały z dnia 27 lutego 2025 roku w sprawie ustalenia dopłat dla taryfowych grup odbiorców usług. Korekta polega na doprecyzowaniu zakresu dopłat, poprzez uzupełnienie zapisu o wyrażenie: „zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków”. Zmiana ta odzwierciedla rzeczywisty stan rozliczeń i zakres świadczeń. Radni przyjęli projekt uchwały jednogłośnie i bez uwag (6 głosów „za”).
Kolejny projekt uchwały dotyczył zmian w tegorocznym budżecie gminy, które omówił skarbnik gminy, Arkadiusz Stryszyk. Przedstawił on zmiany w planach finansowych w poszczególnych działach, rozdziałach i paragrafach, zaznaczając, że deficyt budżetowy pozostanie bez zmian. Skarbnik zapowiedział również zgłoszenie autopoprawki na sesji – uwzględniającej przekazanie kwoty ok. 11 000,00 zł na dofinansowanie zakupu samochodu dla Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim. Propozycja ta jest wynikiem ustaleń dokonanych podczas Konwentu Powiatu. Radni Waldemar Żakowicz oraz Mirosław Dominiak wyrazili wątpliwości co do zasadności przekazywania środków na dofinansowanie zakupu samochodu dla policji. W ich ocenie takie wydatki powinny być finansowane z budżetu państwa, a nie z budżetów samorządów. W trakcie dyskusji radny Waldemar Żakowicz poruszył także temat ewentualnej prywatyzacji zakładu budżetowego w Sośnie. Wyraził pogląd, że zakład powinien samodzielnie się utrzymywać i świadczyć usługi na rzecz gminy, zamiast dopuszczać sytuację, w której usługi te wykonuje zewnętrzny Zakład Gospodarki Komunalnej. Do rozmowy włączył się radny Ryszard Badziński, który wskazał na trudności prawne i techniczne związane z realizacją takiego pomysłu. Jako przykład podał odbiór odpadów komunalnych – by móc samodzielnie startować w przetargach na te usługi, ZGK w Sośnie musiałby dysponować co najmniej czterema śmieciarkami, podczas gdy w przypadku gminy Sośno wystarczyłaby jedna. Do dyskusji dołączył także radny Mariusz Kuszewski, który zasugerował, aby sprawdzić sytuację w gminie Rzeczenica, ponieważ prawdopodobnie udało się tam znaleźć rozwiązanie tego problemu. Ostatecznie, projekt uchwały budżetowej został jednogłośnie zaopiniowany pozytywnie (6 głosów „za”).
W części poświęconej wolnym wnioskom i zapytaniom radny Mariusz Kuszewski zapytał o postęp prac w parafiach Sitno i Sośno, gdzie zbliża się termin wykorzystania dotacji na zabytki. Uzyskał odpowiedź, że prace trwają. Z kolei radny Waldemar Żakowicz ponowił swój wniosek z 23 maja 2025 roku o ustawienie znaku „piesi na drodze” w miejscowości Tuszkowo. Wyraził sprzeciw wobec wcześniejszej odpowiedzi wójta, wskazując, że droga ta – mimo braku zabudowań – jest uczęszczana przez dzieci. Radni odpowiedzieli, że znak ten niewiele zmieni w zachowaniu kierowców i nie zwiększy realnie bezpieczeństwa.
Po wyczerpaniu wszystkich punktów porządku obrad przewodniczący Mirosław Dominiak podziękował za udział i zamknął posiedzenie.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej
Mirosław Dominiak
Przewodnicząca Komisji Finansów, Planowania, Budżetu i Spraw Socjalnych
Sylwia Kamińska
Protokół sporządziła Agnieszka Daniluk