Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Projekt protokołu z XV sesji Rady Gminy Sośno z dnia 24 czerwca 2025 roku

Rok:
2025

PROJEKT PROTOKOŁU Nr 15/2025
z XV sesji Rady Gminy Sośno, mającej miejsce w dniu 24 czerwca 2025 roku

PORZĄDEK OBRAD

1. Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady Gminy Sośno, pan Ryszard Badziński, otworzył XV sesję Rady Gminy Sośno. Tematyka obrad koncentrowała się na zagadnieniach związanych z rolnictwem, leśnictwem oraz gospodarką łowiecką na terenie gminy. Spotkanie miało szczególny charakter nie tylko ze względu na poruszaną problematykę, ale również z uwagi na liczny udział zaproszonych gości, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wzbogacili przebieg sesji.

Po raz pierwszy w historii posiedzeń Rady Gminy Sośno w obradach uczestniczył przedstawiciel Lasów Państwowych – Nadleśniczy Nadleśnictwa Runowo, pan Witold Białkowski.

Na zaproszenie przewodniczącego rady gminy w sesji udział wzięli również:

  • Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sępólnie Krajeńskim – pani Małgorzata Majewska,
  • Naczelnik Wydziału ds. Płatności Bezpośrednich i Pomocy Krajowej Biura Powiatowego ARiMR w Sępólnie Krajeńskim – pani Ewa Tulula–Pik,
  • przedstawiciele kół łowieckich: nr 13 „Słonka”, nr 79 „Knieja” oraz nr 101 „Motyl”,
  • dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy: pani Aleksandra Wojas–Stryszyk (Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej) oraz pan Marcin Grubicki (Zakład Gospodarki Komunalnej).

Przewodniczący rady gminy powitał radnych, wójta gminy, zastępcę wójta, skarbnika gminy, panią sekretarz gminy, zaproszonych gości oraz sołtysów poszczególnych jednostek pomocniczych naszej gminy.

2. Stwierdzenie kworum.

Przewodniczący rady gminy poinformował, że zostało osiągnięte kworum, przy którym Rada Gminy Sośno może obradować i podejmować uchwały. W momencie stwierdzenia kworum w sesji uczestniczyło 13 radnych. Przewodniczący stwierdził prawomocność obrad.

3. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.

Protokół z XIV sesji Rady Gminy Sośno, która odbyła się w dniu 29 maja 2025 roku, został przyjęty większością głosów. W głosowaniu, przeprowadzonym w obecności 13 radnych, 12 radnych opowiedziało się „za”, 1 radny był przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

4. Informacja z pracy komisji stałych w okresie między sesjami.

W dniach 17 i 20 czerwca 2025 roku odbyły się dwa wspólne posiedzenia komisji rady gminy. Komisja Rewizyjna spotkała się z Komisją Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu. Informację z posiedzenia przedmiotowych komisji przedstawił radny Henryk Wardziński. Z kolei Komisja Finansów, Planowania, Budżetu i Spraw Socjalnych obradowała wspólnie z Komisją Rolnictwa, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej. Radny Mirosław Dominiak przedstawił informację z pracy tych dwóch komisji. Spotkania wspólnych komisji rady gminy miały miejsce w sali narad Urzędu Gminy Sośno. Radni nie wnieśli uwag do informacji przedstawionych przez przewodniczących komisji rady gminy.

5. Informacja o działaniach Wójta Gminy Sośno oraz o realizacji zgłoszonych interpelacji i wniosków podczas poprzedniej sesji, jak również w okresie międzysesyjnym.

Wójt Gminy Sośno, pan Piotr Dobrzański, przedstawił sprawozdanie z działań podejmowanych w okresie międzysesyjnym, tj. od 29 maja do 24 czerwca 2025 roku. W swoim wystąpieniu omówił również sposób realizacji interpelacji i zapytań radnych zgłoszonych w tym czasie, a także realizację wniosków formalnych złożonych podczas wspólnych posiedzeń komisji Rady Gminy Sośno. Do przedstawionych informacji nie zgłoszono uwag.

Wójt gminy skorzystał z okazji, aby podziękować Nadleśniczemu Nadleśnictwa Runowo, panu Witoldowi Białkowskiemu, obecnemu w sesji, za udzielone wsparcie finansowe na realizację inwestycji polegającej na remoncie przepustu i drogi gminnej w miejscowości Dębiny.

6. Interpelacje i zapytania radnych.

Za pośrednictwem przewodniczącego rady gminy nie złożono do wójta żadnych interpelacji i zapytań.

W trakcie realizacji punktu porządku obrad dotyczącego zgłaszania interpelacji i zapytań radnych, radna Kamila Jabłońska zgłosiła ustnie, iż chciałaby, aby na wrześniowej sesji, której tematem przewodnim będzie oświata, została przedstawiona informacja w sprawie skargi dotyczącej dwóch nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Sośnie, podkreślając, że od momentu złożenia skargi minął już rok, a radni chcieliby uzyskać informację, w jaki sposób sprawa została zakończona. Zastępca Wójta Gminy Sośno, pełniący jednocześnie funkcję Kierownika Zespołu Oświaty Samorządowej, pan Adam Ostrowski, odniesie się do tej sprawy w trakcie prezentowania sprawozdania na temat stanu oświaty w gminie za rok szkolny 2024/2025.

7. Informacja na temat rolnictwa, leśnictwa i gospodarki łowieckiej na terenie gminy Sośno.

W trakcie sesji Wójt Gminy Sośno, Piotr Dobrzański, pokrótce przedstawił informację na temat stanu rolnictwa na terenie gminy. Na wstępie podkreślił, że rolnictwo stanowi podstawową gałąź lokalnej gospodarki. Powierzchnia użytków rolnych wynosi 12 368 ha, co stanowi około 75% całkowitej powierzchni gminy. W strukturze użytkowania przeważają grunty orne, a pozostałą część stanowią m.in. łąki i pastwiska, sady, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i rowami oraz grunty zadrzewione. Produkcję rolną prowadzi około 599 gospodarstw, w tym 14 spółek prawa handlowego. Wójt poinformował, że rok 2024 – podobnie jak lata poprzednie – przyniósł niekorzystne zjawisko atmosferyczne w postaci suszy, która wpłynęła na plony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, szacowanie strat suszowych odbywa się za pośrednictwem aplikacji suszowej, nadzorowanej przez wojewodę. W przypadku wystąpienia suszy w roku bieżącym, mieszkańcy będą informowani na bieżąco o obowiązujących procedurach. Wójt zaznaczył również, że w 2024 roku nie odnotowano szkód spowodowanych innymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak gradobicie, deszcz nawalny czy przymrozki wiosenne – z wyjątkiem tych ostatnich, które w 2025 roku spowodowały szkody na terenie gminy. W związku z tym, do Gminnej Komisji ds. szacowania szkód, powołanej przez Wojewodę na wniosek Wójta, wpłynęło około 200 wniosków od rolników. Procedura szacowania ma zakończyć się na przełomie sierpnia i września. Wójt odniósł się również do kwestii gospodarki odpadami rolniczymi. W 2024 roku gmina nie mogła przeprowadzić zbiórki folii rolniczych i podobnych odpadów z powodu braku kontynuacji odpowiedniego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jednak w roku bieżącym udało się zorganizować nieodpłatną zbiórkę, w której udział wzięło 72 rolników. Zebrano około 92 597 kg odpadów.

W kolejnej części obrad głos zabrał Nadleśniczy Nadleśnictwa Runowo, pan Witold Białkowski, który przedstawił informację o działalności Nadleśnictwa Runowo, będącego jedną z jednostek Lasów Państwowych, zarządzającego obszarem o powierzchni ponad 12,5 tys. ha, z czego ponad 11,2 tys. ha stanowią lasy. Obecność nadleśniczego wynika z obowiązujących przepisów prawa, nakładających na nadleśnictwa obowiązek informowania samorządów o prowadzonej działalności.
W swoim wystąpieniu pan Witold Białkowski zaprezentował zakres działań realizowanych przez Nadleśnictwo Runowo. Podkreślił silną więź lokalnej społeczności z lasami oraz rosnące zainteresowanie mieszkańców korzystaniem z terenów leśnych. Poinformował, że obszar nadleśnictwa obejmuje fragmenty trzech powiatów: sępoleńskiego, nakielskiego i bydgoskiego, w tym gminy: Sępólno Krajeńskie, Sośno, Więcbork, Mrocza, Koronowo i Sicienko. W ramach gospodarki leśnej w 2024 roku pozyskano ponad 32 tys. m³ drewna. Nadleśnictwo poniosło wydatki związane z pozyskaniem i zrywką drewna, odnowieniem oraz pielęgnacją upraw leśnych, czyszczeniem młodników i trzebieży. Stan sanitarny lasów określono jako dobry – nie stwierdzono masowych pojawów szkodników. Ewentualne zagrożenia są lokalnie monitorowane i zwalczane. Na terenie nadleśnictwa w 2024 roku prowadzono działania związane z usuwaniem śmieci oraz szkód wyrządzonych przez wiatry. Pan Witold Białkowski poinformował, że Nadleśnictwo Runowo jest zainteresowane nabywaniem gruntów pod zalesienie. Osoby posiadające takie działki i rozważające ich sprzedaż proszone są o kontakt z Nadleśnictwem Runowo. Pan Białkowski zwrócił się z prośbą o przekazywanie tej informacji mieszkańcom. W zakresie ochrony przyrody, nadleśnictwo obejmuje dwa rezerwaty przyrody: Bagno Głusza i Wąwelno, fragment Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, a także użytki ekologiczne i 43 pomniki przyrody. W 2024 roku zgłoszono 14 drzew do uznania za pomniki przyrody oraz utworzono 5 nowych stref ochronnych dla gniazd bielika. Nadleśnictwo prowadzi aktywną działalność edukacyjną i społeczną. W mijającym roku zorganizowano liczne akcje, m.in. sadzenia drzew, sprzątania lasów, konkursy plastyczne, pikniki edukacyjne, a także wsparcie rzeczowe dla organizacji społecznych. Organizowano również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Nadleśnictwo współpracuje z Zespołem Lokalnej Współpracy, który umożliwia prowadzenie dialogu z lokalną społecznością. Jednostka utrzymuje dobrą współpracę z samorządami. W 2024 roku Nadleśnictwo Runowo przekazało 950 000,00 zł Powiatowi Sępoleńskiemu na modernizację drogi Jastrzębiec–Wąwelno, istotnej zarówno dla mieszkańców, jak i gospodarki leśnej. Wspomniano również o remoncie przepustu i drogi gminnej w miejscowości Dębiny, dofinansowanym ze środków Funduszu Leśnego Lasów Państwowych kwotą 50 000,00 zł. Planowane są kolejne wspólne inwestycje z jednostkami samorządu terytorialnego.
Na zakończenie swojego wystąpienia pan Witold Białkowski podkreślił znaczenie zrównoważonej gospodarki leśnej, łączącej funkcje produkcyjne, przyrodnicze i społeczne. Zapewnił o dalszej gotowości do współpracy z władzami lokalnymi.

* w trakcie realizacji tego punktu radny Dawid Szwajca opuścił salę obrad.

W nawiązaniu do wystąpienia nadleśniczego, radny Stanisław Gackowski zapytał o cenę 1 m³ drewna określanego jako „mercedes wśród drzew”, a także o możliwość postawienia nowej drewnianej altany przy lesie w kierunku Sitowca – poprzednia altana została zniszczona przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Pan Witold Białkowski odpowiedział, że altanę postara się ująć w planie finansowym na rok 2026, jako element infrastruktury turystycznej. Odnosząc się do pytania o drewno wysokiej jakości, poinformował, że średnia cena 1 m³ tzw. „mercedesa” wśród drewna wynosi około 5 000,00 zł, natomiast cena jednej kłody (4 metry) może sięgać 22 000,00 zł (dane z 2024 roku). Następnie radna Kamila Jabłońska podziękowała za szczegółową i wyczerpującą prezentację. Poruszyła temat wilków występujących w lesie w rejonie Szynwałdu, pytając, czy mieszkańcy mają powody do obaw. W imieniu mieszkańców Wielowicza zaproponowała także budowę wieży widokowej na pograniczu gmin Sośno i Więcbork – w rejonie Wielowicz Góry, w kierunku Młynek, gdzie znajduje się atrakcyjny punkt widokowy. Nadleśniczy podziękował za inicjatywę, podkreślając, że każdy pomysł rozwoju infrastruktury turystycznej jest cenny i zostanie rozważony. Odnosząc się do tematu wilków, potwierdził zwiększenie liczebności populacji w Polsce, ale uspokoił, że nie ma udokumentowanych przypadków ataków na ludzi. Wilk, jako dzikie zwierzę, może zachować się nieprzewidywalnie, stąd zaleca ostrożność, zwłaszcza w kontekście zwierząt gospodarskich. Podkreślił, że obecnie nie są prowadzone odstrzały wilków. Podczas spacerów w lesie warto mieć przy sobie gaz pieprzowy. Szczegółowe informacje można uzyskać w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Następnie wójt gminy Sośno podziękował nadleśniczemu za wyczerpujące informacje, podkreślając dobrą współpracę i pozytywny odbiór działalności leśnictwa wśród mieszkańców. Wyraził nadzieję na dalszą, równie owocną współpracę.
Pan Witold Białkowski podziękował za słowa uznania i przy okazji poinformował, że w miejscowości Borówki opracowywany jest plan rewitalizacji cmentarza. W planach jest m.in. instalacja tablic edukacyjnych i poprawa dostępności tego miejsca. Na ten cel zaplanowano środki w budżecie na rok 2025. Celem nadleśnictwa jest przywrócenie temu historycznemu miejscu dawnej świetności i włączenie go w mapę atrakcji turystycznych regionu.

* po zakończeniu wystąpienia pana Witolda Białkowskiego, radna Kamila Jabłońska opuściła salę obrad.

Następnie przewodniczący rady gminy udzielił głosu pani Ewie Tulula–Pik, która, działając z upoważnienia Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sępólnie Krajeńskim, przedstawiła informację na temat działalności ARiMR na terenie gminy Sośno. Pani Ewa Tulula–Pik rozpoczęła od przedstawienia danych dotyczących Kampanii 2024, w ramach której rolnicy z gminy Sośno złożyli łącznie 326 wniosków o płatności bezpośrednie, o płatności ONW, działań rolno–środowiskowo–klimatycznych, zalesienia gruntów rolnych i wnioski dotyczące dobrostanu zwierząt. Łącznie dla całego powiatu wypłacono ponad 47,7 mln zł z tytułu płatności bezpośrednich, 4,5 mln zł z ONW oraz 2,06 mln zł w ramach dobrostanu zwierząt. W odniesieniu do trwającej Kampanii 2025, której nabór wniosków zakończył się 16 czerwca 2025 roku, poinformowano, że zmiany do wniosku można składać w terminie do 11 lipca 2025 roku. W zakresie pomocy suszowej związanej z klęską suszy w 2024 roku, pani Ewa Tulula–Pik przekazała, że nie wpłynęły żadne wnioski z terenu gminy Sośno w ramach pomocy do upraw, natomiast w zakresie pomocy dla rodzin rolniczych złożono 53 wnioski, co dało łączną wypłaconą kwotę 501 000,00 zł. Nie złożono natomiast żadnych wniosków o zwrot III i IV raty podatku rolnego. W ramach pomocy dla pszczelarzy w 2025 roku złożono 13 wniosków z terenu gminy Sośno (spośród 76 w powiecie), które są obecnie w trakcie weryfikacji. W zakresie dopłat do materiału siewnego w tym samym roku, dotychczas złożono 7 wniosków, a wypłacona dotychczas kwota dla całego powiatu wyniosła 18 596,00 zł. Nabór wniosków trwa do 10 lipca 2025 roku. W dalszej części wystąpienia przedstawicielka ARiMR poinformowała, że na terenie gminy Sośno zarejestrowanych jest obecnie 6 Kół Gospodyń Wiejskich. W roku 2025 wsparcie finansowe otrzymało 5 kół na łączną kwotę 33 000,00 zł. Pani Ewa Tulula –Pik zwróciła uwagę na system identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZ) informując, że od 6 stycznia 2026 roku wszystkie zgłoszenia dotyczące zwierząt gospodarskich będą składane wyłącznie w formie elektronicznej.
Na zakończenie pani Ewa Tulula–Pik poinformowała o możliwości śledzenia aktualnych i planowanych naborów wniosków za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej ARiMR: www.gov.pl/web/arimr/harmonogram-naborow-wnioskow-ps-wpr-na-lata-2023-2027.

Podczas sesji głos zabrała także Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sępólnie Krajeńskim, pani Małgorzata Majewska, która przedstawiła aktualną sytuację epizootyczną w powiecie oraz w kraju. Zwróciła uwagę na choroby zakaźne, które obecnie stanowią poważne zagrożenie dla hodowli zwierząt. Wśród chorób, które już występują na terenie Polski i są zwalczane z urzędu (co wiąże się m.in. z likwidacją zakażonych stad), wymieniła afrykański pomór świń (ASF), wściekliznę, wysoce zjadliwą grypę ptaków, rzekomy pomór drobiu oraz chorobę niebieskiego języka, która – w odróżnieniu od pozostałych – nie jest zwalczana z urzędu. Pani doktor zwróciła również uwagę na dwie choroby, które – choć jeszcze nie występują w Polsce – stanowią poważne zagrożenie i są szczególnie groźne: pryszczycę oraz pomór małych przeżuwaczy. Szczególne zaniepokojenie budzi obecna sytuacja związana z ASF. Odnotowano już 60 ognisk u dzików oraz 3 ogniska u świń, a ich liczba wciąż rośnie. Istnieje realne ryzyko, że w 2025 roku sytuacja pogorszy się jeszcze bardziej. W związku z nadchodzącym sezonem letnim i intensyfikacją prac polowych wzrasta ryzyko zawleczenia wirusa do stad świń. Dlatego pani Małgorzata Majewska zaapelowała o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji – nie tylko podczas kontroli inspekcji weterynaryjnej. Należy m.in. zmieniać odzież przed wejściem do budynków inwentarskich, stosować środki dezynfekujące oraz utrzymywać maty dezynfekcyjne w odpowiednim stanie nasączenia. W ramach działań prewencyjnych prowadzona jest ciągła akcja informacyjna skierowana do rolników. Podkreśla się w niej, jak istotna jest ochrona własnego stada. Obecnie powiat sępoleński znajduje się w tzw. białej strefie, jednak prowadzone są zapowiedziane kontrole. W przypadku stwierdzenia naruszenia zasad bioasekuracji, rolnicy muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Najbliższa niebieska strefa (czyli obszar objęty dodatkowymi obostrzeniami w związku z ASF) znajduje się w powiecie tucholskim. W związku z tym wszystkie zwierzęta nabywane do dalszego chowu muszą posiadać aktualne świadectwa zdrowia – ważne jedynie przez 24 godziny od wystawienia.
Na terenie powiatu prowadzony jest również sanitarny odstrzał dzików – rocznie około 800 sztuk. Od stycznia 2025 roku powiat sępoleński został również objęty strefą zagrożenia chorobą niebieskiego języka. Choroba ta przenoszona jest przez owady kłujące, których populacja systematycznie rośnie. Powoduje to ograniczenia w przemieszczaniu zwierząt do dalszego chowu – konieczne jest przeprowadzanie badań w kierunku obecności przeciwciał wirusa. Pani Małgorzata Majewska zwróciła także uwagę na zagrożenie związane ze wścieklizną, która wciąż występuje we wschodniej Polsce – nie tylko u dzikich zwierząt, ale również u kotów oraz bydła. Podkreśliła obowiązek szczepienia psów przeciwko tej chorobie. Niestety, wiele osób uchyla się od tego obowiązku, co skutkuje nakładaniem mandatów karnych w przypadku jego stwierdzenia. Sytuacja dotycząca grypy ptaków również budzi niepokój – w kraju wykryto już 85 ognisk tej choroby w stadach komercyjnych. Należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii wszystkie miejsca hodowli drobiu – również gołębi – oraz przestrzegać zasad dotyczących szczepień i wypuszczania drobiu na wybiegach. W kontekście pryszczycy – choroby zagrażającej parzystokopytnym (bydło, świnie, kozy, owce, dzikie zwierzęta) – pani doktor podkreśliła, jak istotne jest kupowanie zwierząt tylko z pewnych, sprawdzonych źródeł i wyłącznie z aktualnym świadectwem zdrowia. Należy unikać "okazyjnych" ofert cenowych, które mogą zakończyć się katastrofą dla hodowli. Na zakończenie omówiono pomór małych przeżuwaczy oraz kwestie związane z dobrostanem zwierząt w trakcie transportu do rzeźni. Wspomniano także o działalności stacji wytrawiania, gdzie prowadzone są badania przed i poubojowe. Pani Małgorzata Majewska podkreśliła, że współpraca Powiatowego Inspektoratu Weterynarii z gminą Sośno układa się bardzo dobrze.

W dalszej części spotkania głos zabrali przedstawiciele kół łowieckich, którzy opowiedzieli o działalności prowadzonej przez nie na terenie gminy. W swoich wystąpieniach omówili m.in. obwody łowieckie, w których funkcjonują koła, zakres podejmowanych działań oraz problemy związane ze szkodami łowieckimi wyrządzanymi przez dziką zwierzynę. Wskazano, że koła łowieckie regularnie wypłacają odszkodowania rolnikom za szkody spowodowane przez zwierzęta. Poinformowano również o pozyskanych w ostatnim czasie gatunkach zwierząt, takich jak: dziki, jelenie, sarny, lisy, jenoty i borsuki. Zwrócono uwagę na miejsca, w których coraz częściej widywane są wilki. Omówiono także zasady kontaktu rolników z kołami łowieckimi w przypadku wystąpienia szkód. Zalecono, aby w zgłoszeniach kierowanych za pośrednictwem gminy podawać możliwie jak najwięcej danych kontaktowych do osoby zgłaszającej szkodę, co umożliwi szybsze i skuteczniejsze działanie. Podkreślono również społeczne zaangażowanie kół łowieckich w życie lokalnej społeczności – myśliwi chętnie uczestniczą w wydarzeniach organizowanych na terenie gminy i wspierają lokalne jednostki.
Radny Mirosław Dominiak zapytał, ile bobrów zostało odstrzelonych przez koła łowieckie. Otrzymał odpowiedź, że bóbr nie jest gatunkiem łownym, w związku z czym koła łowieckie nie mają uprawnień do jego samodzielnego odstrzału. Takie działania mogą być prowadzone wyłącznie na podstawie decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, po złożeniu stosownego wniosku przez właściciela gruntu lub nadleśnictwo. Poinformowano, że w przypadku problemów z bobrami na terenach miejscowości Szynwałd, Wielowicz i Roztoki, należy zgłaszać je do Koła Łowieckiego Nr 13 „Słonka”, które działa na tym obszarze. Do tematu bobrów odniósł się również Nadleśniczy Nadleśnictwa Runowo, informując, że nadleśnictwo realizuje odstrzały tych zwierząt wyłącznie na terenach lasów państwowych – i to jedynie ze względu na szkody gospodarcze, jakie powodują. Działania te są prowadzone we współpracy z kołami łowieckimi.
W toku dyskusji zaapelowano do sołtysów o zachęcanie młodych mieszkańców do wstępowania do kół łowieckich. Zaznaczono, że środowisko myśliwych systematycznie się kurczy, a bez zaangażowania młodych osób może dojść do sytuacji, w której rolnicy będą musieli sami radzić sobie z ochroną upraw.

Po zakończeniu tego punktu obrad przewodniczący zarządził 10–minutową przerwę.

8. Podjęcie uchwały w sprawie:

8.1. ustanowienia pomników przyrody

Projekt uchwały omówiła Sekretarz Gminy Sośno, Iwona Sikorska.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 11 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

8.2. wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Sośno a Powiatem Sępoleńskim dotyczącego zapewniania miejsc w mieszkaniu wspomaganym mieszkańcom Gminy Sośno

Projekt uchwały omówiła Sekretarz Gminy Sośno, Iwona Sikorska.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 11 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

8.3. wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego z Gminą Więcbork

Projekt uchwały omówiła Sekretarz Gminy Sośno, Iwona Sikorska.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 11 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

8.4. zmiany uchwały dotyczącej ustalenia dopłat dla taryfowych grup odbiorców usług

Projekt uchwały omówił Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie, Marcin Grubicki.
Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 11 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

8.5. przyjęcia zmian w budżecie gminy na 2025 rok

Skarbnik Gminy Sośno, Arkadiusz Stryszyk w trakcie omawiania projektu uchwały zgłosił autopoprawkę do aktu prawnego, która jednocześnie była sygnalizowana na posiedzeniach komisji i dotyczy ona zabezpieczenia kwoty w wysokości 10 600,00 zł na zakup radiowozu policyjnego.

Głosowanie zakończono wynikiem: przyjęto

Podsumowanie:
ZA – 11 radnych;
PRZECIW – 0 radnych;
WSTRZYMAŁO SIĘ – 0 radnych.

9. Wolne wnioski i zapytania.

Radny Stanisław Gackowski zapytał, czy odwodnienie i termoizolacja fundamentów budynku dotyczy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie i Samorządowego Przedszkola w Sośnie, czy tylko i wyłącznie części GOPS–u. Ponadto wyraził opinię dotyczącą przeznaczenia środków w kwocie 10 600,00 zł z budżetu gminy na zadanie rządowe związane z zakupem samochodu dla policji. W opinii radnego, utrzymanie policji jest zadaniem rządowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a nie jednostek samorządu terytorialnego. Podkreślił, że podczas gdy samorząd szuka środków na dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, to jednocześnie musi dokładać z własnego budżetu na potrzeby policji.

10. Odpowiedzi na wnioski i zapytania zgłoszone podczas obrad.

Wójt gminy odpowiedział radnemu Stanisławowi Gackowskiemu, że odwodnienie i termoizolacja fundamentów budynku dotyczy wyłącznie części Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie. Podjęcie tych działań jest podyktowane zawilgoceniem ścian, w tym także wewnętrznych. W kwestii dofinansowania zakupu radiowozu policyjnego, wójt podkreślił, że wszyscy mają podobne stanowisko. Pan Piotr Dobrzański dodał, że dofinansowanie zakupu samochodu odbywa się proporcjonalnie do potencjału finansowego poszczególnych samorządów, które partycypują w kosztach. Wójt zaznaczył, że chciałby, aby administracja rządowa w pełni wywiązywała się ze swoich obowiązków, ale równocześnie chce być solidarny ze wszystkimi samorządami w tym zakresie.

11. Zakończenie obrad.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, przewodniczący rady gminy, zamknął XV sesję Rady Gminy Sośno. Integralną część protokołu stanowi nagranie obrazu wraz z dźwiękiem, które zostało opublikowane na serwisie internetowym pod adresem: https://portal.posiedzenia.pl/Sosno, a także zabezpieczone na zewnętrznym nośniku danych. Wszelkie informacje przedstawione podczas sesji, stanowiące załączniki do niniejszego protokołu, dostępne są na stronie internetowej https://sosno.posiedzenia.pl, w zakładce „Posiedzenia” – po wybraniu z listy sesji z dnia 24 czerwca 2025 roku.

Pan Ryszard Badziński życzył wszystkim udanych, słonecznych wakacji oraz zasłużonego odpoczynku, by wrócić po nich z nową energią do codziennych wyzwań. XV sesja Rady Gminy Sośno trwała w godzinach 9:00–12:46.

Na tym protokół zakończono.

Przewodniczący Rady Gminy Sośno
Ryszard Badziński

Protokół sporządziła: Agnieszka Daniluk

PDFProjekt protokołu z XV sesji Rady Gminy Sośno - 24.06.2025 r.pdf (521,77KB)

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego