Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Sztab kryzysowy – informacja 2017.08.18 g. 8:00

Strona archiwalna

 

Wichura, która wystąpiła w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017r., wyrządziła ogromne zniszczenia na całym terenie gminy Sośno. Nie było ofiar w ludziach. Około 380 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych, w wyniku czego doszło do zalania mieszkań. Zawierucha uszkodziła, bądź całkowicie zniszczyła, około 750 budynków gospodarczych (stodoły, chlewy, obory, wiaty, magazyny i garaże). Uszkodzeniu uległy również budynki gminne.

Powyższe dane udało się nam zebrać na podstawie wizji lokalnych w terenie, które w sobotę i niedzielę przeprowadzili pracownicy urzędu gminy, sołtysi i radni. Dane te są stale aktualizowane.

Ogromne zniszczenia wystąpiły w lasach, w szczególności w leśnictwach Wąwelno, Komierowo, Dąbrowice i Świdwie. Zniszczeniu uległy drogi. Wyrwane z korzeniami drzewa, rosnące przy drogach powiatowych, uszkodziły pobocza i część nawierzchni dróg. Połamanych zostało wiele słupów energetycznych zarówno wysokiego, średniego jak i niskiego napięcia. Zerwane zostały przewody elektryczne w ciągu linii energetycznych jak i przyłącza do budynków. W rolnictwie, obok ogromnych strat w budynkach gospodarczych, nawałnica zniszczyła plony na polach. Część zebranego ziarna zamokła lub została zniszczona. Występują jeszcze utrudnienia w łączności telefonicznej.

W sobotę (12 sierpnia) od wczesnych godzinach rannych pracuje w urzędzie gminy sztab kryzysowy, kierowany przez wójta gminy. Organizuje on wszelkie działania związane z reagowanie na skutki nawałnicy. Działania skupiły się w pierwszej kolejności nad zapewnieniem dostaw wody i odbioru ścieków oraz dostarczenia energii dla piekarni. Jesteśmy w stałym kontakcie ze sztabem kryzysowym w powiecie, z sołtysami i radnymi. Dokonano spisu strat budynków mieszkańców oraz strat w mieniu komunalnym. Na tej podstawie skierowano w teren zespoły robocze pracowników GOPS, które w pierwszej kolejności udają się do najbardziej poszkodowanych. Korzystając ze spisu strat, inspektorzy nadzoru budowlanego rozpoczęli przegląd najbardziej uszkodzonych budynków mieszkalnych. Na bieżąco prowadzona jest informacja dla mieszkańców. W tym celu 14 sierpnia (poniedziałek) na spotkaniu z sołtysami, dokonano wymiany informacji i ustaleń na najbliższe dni.

Dzięki ofiarnej pracy i determinacji służb ratowniczych Straży Pożarnej zabezpieczono większość dachów na budynkach mieszkalnych. Mieszkańcy również dzielnie usuwali skutki nawałnicy, pomagając sobie wzajemnie, przy zabezpieczaniu budynków, płodów rolnych i pozostałego mienia. Służby zarządu drogowego bardzo sprawnie, wspólnie ze strażakami i mieszkańcami, zabezpieczały przejezdność dróg. Także w tempie ekspresowym wypełniono gruzem ogromne wyrwy po korzeniach drzew, zabezpieczając bezpieczny przejazd drogami powiatowymi. Z równie ogromnym zaangażowaniem pracują energetycy, którzy sukcesywnie przywracają energię elektryczną do naszych wsi.

Obecnie trwają prace nad określaniem strat oraz potrzeb rodzin najbardziej poszkodowanych, które ustalają pracownicy GOPS, spisując w terenie skrócone wywiady środowiskowe. Na tej podstawie wydawane są decyzje przyznające pomoc rządową potrzebującym w kwocie do 6 tys. zł. Na dzień dzisiejszy wydano około 300 najpilniejszych decyzji w tej sprawie. Napotykamy na trudności związane z przerwami dostaw energii elektrycznej oraz dostępem do Internetu. Wypłaty następują na konta osób poszkodowanych, lub w przypadku braku konta (bądź trudności technicznych) wypłaty poszkodowanym wypłacane będą w kasie Banku Spółdzielczego Oddział w Sośnie.

Równolegle dokonywane są w terenie przeglądy uszkodzonych budynków przez inspektorów nadzoru budowlanego, którzy spisują protokoły (głównie budynków mieszkalnych), określając jednocześnie szacunkowy koszt usunięcia szkody w budynkach. Dokumentacja ta będzie pomocna przy ubieganiu się o pomoc w formie zasiłku celowego na remont uszkodzonego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (do 20 tys. zł i do 100 tys. zł) bądź na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego (do 200 tys. zł). Pomoc taka udzielana będzie na wniosek osoby uprawnionej (poszkodowanego) tzn. rodzinom lub osobom samotnie gospodarującym, prowadzącym w dniu wystąpienia zdarzenia klęskowego (np. huraganu), gospodarstwo domowe w budynku mieszkalnym lub lokalu mieszkalnym zniszczonym lub uszkodzonym w wyniku tego zdarzenia. Wnioski o taką pomoc są dostępne w GOPS w Sośnie.

Sośno, 18 sierpnia 2017 r., godz. 8.00

Kategorie strony: Ogłoszenia
Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego